Bog: Den amerikanske Svend Brinkmann insisterer på, at der er håb

Verden er af lave. Klimaforandringer, fattigdom, krig. Alt er fucked. Men der er håb. I hvert fald ifølge Mark Manson, hvis nye bog ”Alt er fucked” netop er udkommet på dansk.

Artikel top billede

Verden er af lave. Klimaforandringer, fattigdom, krig. Alt er fucked. Men der er håb.

I hvert fald ifølge Mark Manson, hvis nye bog ”Alt er fucked” netop er udkommet på dansk.

Mark Manson er amerikansk forfatter, tidligere dating-coach og blogger, som skriver om det moderne liv med alt, hvad det indebærer af parforhold, kultur og psykologi.

Han udgav i 2016 bestselleren ”Kunsten at være fucking ligeglad”, hvori han kritiserer den kvalmende positive selvhjælps- og selvudviklingsindustri. På denne måde kan man karakterisere Manson som en amerikansk pendant til Svend Brinkmann.

Vi omtaler oftest hjernen i ental, hvorimod Manson bemærker at hjernen er opdelt i hhv. en ”tænkende” og ”følende” del, der er ekstremt dårlige til at tale med hinanden.

Ifølge Manson bliver vi overraskende nok ikke styret af vores tænkende hjerne. Det er den følende hjerne, som er i førersædet. Denne påstand bakker Manson op med hjælp fra psykologien og filosofien.

Vi kan ikke eliminere smerte, kaos og tragedier. Men hvis vi skaber vores egne historier, kan vi skabe en håbefuld fremtid for os selv. Vi mennesker kan så at sige konstruere fortællingen om vores egen fremtid og – måske – skabe en verden, som er lidt mindre fucked.

Fakta: Alt er f*cked: En bog om håb. Forfatter: Mark Manson (på dansk ved Peter Carstens). Forlaget Memoris

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job