Bog: Den amerikanske Svend Brinkmann insisterer på, at der er håb

Verden er af lave. Klimaforandringer, fattigdom, krig. Alt er fucked. Men der er håb. I hvert fald ifølge Mark Manson, hvis nye bog ”Alt er fucked” netop er udkommet på dansk.

Artikel top billede

Verden er af lave. Klimaforandringer, fattigdom, krig. Alt er fucked. Men der er håb.

I hvert fald ifølge Mark Manson, hvis nye bog ”Alt er fucked” netop er udkommet på dansk.

Mark Manson er amerikansk forfatter, tidligere dating-coach og blogger, som skriver om det moderne liv med alt, hvad det indebærer af parforhold, kultur og psykologi.

Han udgav i 2016 bestselleren ”Kunsten at være fucking ligeglad”, hvori han kritiserer den kvalmende positive selvhjælps- og selvudviklingsindustri. På denne måde kan man karakterisere Manson som en amerikansk pendant til Svend Brinkmann.

Vi omtaler oftest hjernen i ental, hvorimod Manson bemærker at hjernen er opdelt i hhv. en ”tænkende” og ”følende” del, der er ekstremt dårlige til at tale med hinanden.

Ifølge Manson bliver vi overraskende nok ikke styret af vores tænkende hjerne. Det er den følende hjerne, som er i førersædet. Denne påstand bakker Manson op med hjælp fra psykologien og filosofien.

Vi kan ikke eliminere smerte, kaos og tragedier. Men hvis vi skaber vores egne historier, kan vi skabe en håbefuld fremtid for os selv. Vi mennesker kan så at sige konstruere fortællingen om vores egen fremtid og – måske – skabe en verden, som er lidt mindre fucked.

Fakta: Alt er f*cked: En bog om håb. Forfatter: Mark Manson (på dansk ved Peter Carstens). Forlaget Memoris

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS