På vej til at droppe Windows: To af Kinas største softwareselskaber skal sammen udvikle splinternyt OS til hele den offentlige sektor

To af Kinas største softwareselskaber vil sammen udvikle et nyt styresystem, som allerede nu står til at få en fremtrædende position på det store kinesiske marked.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

To af Kinas største techfirmaer forener kræfterne i udviklingen af et splinternyt styresystem, der allerede inden arbejdet går i gang, står til at få en solid position på det store kinesiske marked.

Du har muligvis aldrig hørt om de to selskaber - CS2C (China Standard Software) og Tianjin Kylin Information (TKC). Men de er de to største OS-producenter i Kina og blandt de største softwareselskaber i landet.

De to selskaber vil nu sammen etablere et fælles selskab, der skal stå bag udviklingen af et nyt OS, som kommer til bygge på NeoKylin og Kylin.

CS2C står bag en Windows XP-klon, der hedder NeoKylin OS, mens TKC står bag Kylin-styresystemet, der er det første kinesiske styresystem udviklet helt fra bunden.

Første udgave blev lanceret i 2001 med militære formål og var baseret på FreeBSD, og det vakte en del opsigt, da det i 2016 kom frem, at næsten hele Kylin-koden reelt var kopieret direkte fra FreeBSD v5.3 uden modifikationer.

I 2009 blev en Linux-baseret version lanceret. Denne version er i dag langt mere udbredt end FreeBSD-versionen.

Ifølge Zdnet er de to kinesiske langt fra i en position, hvor de kan udfordre verdens to største OS-leverandører, Microsoft og Apple - heller ikke på det kinesiske marked.

De to selskaber bedyrer dog, at de sidder på mere end 90 procent af styresystem-markedet i den kinesiske offentlige sektor, efter Kina for nogle år siden besluttede, at den offentlige sektor ikke skulle anvende styresystemer fra udenlandske leverandører.

Zdnet skriver, at Kylin og Neokylin har samme kodebase, men at de er væsenforskellige, i det Kylin primært er fokuseret på cloud og servere, mens Neokylin er fokuseret på at understøtte så mange platforme som muligt.

Det betyder, at mange apps, der i dag fungerer med Kylin, ikke fungerer med Neokylin - og vice versa.

Bladet peger på, at alt tyder på, at samarbejdet mellem de to selskaber kommer efter direkte ordre fra den kinesiske regering og bunder i, at regeringen ønsker at indføre kinesiske it-systemer overalt i den offentlige sektor inden for de kommende år.

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics