På vej til at droppe Windows: To af Kinas største softwareselskaber skal sammen udvikle splinternyt OS til hele den offentlige sektor

To af Kinas største softwareselskaber vil sammen udvikle et nyt styresystem, som allerede nu står til at få en fremtrædende position på det store kinesiske marked.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

To af Kinas største techfirmaer forener kræfterne i udviklingen af et splinternyt styresystem, der allerede inden arbejdet går i gang, står til at få en solid position på det store kinesiske marked.

Du har muligvis aldrig hørt om de to selskaber - CS2C (China Standard Software) og Tianjin Kylin Information (TKC). Men de er de to største OS-producenter i Kina og blandt de største softwareselskaber i landet.

De to selskaber vil nu sammen etablere et fælles selskab, der skal stå bag udviklingen af et nyt OS, som kommer til bygge på NeoKylin og Kylin.

CS2C står bag en Windows XP-klon, der hedder NeoKylin OS, mens TKC står bag Kylin-styresystemet, der er det første kinesiske styresystem udviklet helt fra bunden.

Første udgave blev lanceret i 2001 med militære formål og var baseret på FreeBSD, og det vakte en del opsigt, da det i 2016 kom frem, at næsten hele Kylin-koden reelt var kopieret direkte fra FreeBSD v5.3 uden modifikationer.

I 2009 blev en Linux-baseret version lanceret. Denne version er i dag langt mere udbredt end FreeBSD-versionen.

Ifølge Zdnet er de to kinesiske langt fra i en position, hvor de kan udfordre verdens to største OS-leverandører, Microsoft og Apple - heller ikke på det kinesiske marked.

De to selskaber bedyrer dog, at de sidder på mere end 90 procent af styresystem-markedet i den kinesiske offentlige sektor, efter Kina for nogle år siden besluttede, at den offentlige sektor ikke skulle anvende styresystemer fra udenlandske leverandører.

Zdnet skriver, at Kylin og Neokylin har samme kodebase, men at de er væsenforskellige, i det Kylin primært er fokuseret på cloud og servere, mens Neokylin er fokuseret på at understøtte så mange platforme som muligt.

Det betyder, at mange apps, der i dag fungerer med Kylin, ikke fungerer med Neokylin - og vice versa.

Bladet peger på, at alt tyder på, at samarbejdet mellem de to selskaber kommer efter direkte ordre fra den kinesiske regering og bunder i, at regeringen ønsker at indføre kinesiske it-systemer overalt i den offentlige sektor inden for de kommende år.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S