Grundlægger af Atea-selskabet BFC Data død - var engang et af Danmarks helt store it-selskaber

Grundlæggeren af det engang store danske it-firma BFC Data, Henning Jacobsen, er død. BFC Data har været springbræt for en stjernerække af senere top-profiler i den danske it-branche.

Artikel top billede

Grundlæggeren af BFC Data, Henning Jacobsen, er død.

En del af ‘de gamle i gårde’ i den danske it-branche vil nok kunne huske BFC Data, der i sin storhedstid med udgangspunkt i hovedkvarteret Herning havde op mod 400 medarbejdere og dermed var et af de store it-selskaber herhjemme.

BFC Data havde på et tidspunkt ni afdelinger rundt omkring i Danmark, hvorfra selskabet konfigurerede og distribuerede IBM-computere og servere i hundredetusindevis til virksomheder og private i hele landet.

BFC Data udviklede ligeledes løsningen BFC 2000 og var startstedet for flere af de personer, der senere blev profiler i den danske it-branche.

De tæller eksempelvis senere topchef i Cisco og Conscia, Mogens Bransholm, der begyndte som sælger i BFC Data.

Også tidligere topchef i Cisco Danmark, Niels Münster-Hansen, tidligere koncerndirektør i Atea Frank Mortensen, tidligere topchef i Columbus, Aston Group og COO i AlfaPeople, Claus E. Hansen, tidligere topchef i Atea, Merkantildata og DanaData, Jan Elbæk, tidligere topchef i EMC og Danware Kurt Bager, direktør i Netsolutions Oktay Ilgöy og mange andre har været ansat i BFC Data.

Henning Jacobsen solgte BFC Data i 1997 til svenske WM-data, der dengang var et af Sveriges største it-selskaber.

WM-data blev i efteråret 2006 solgt til britiske Logica og skiftede senere med Jesper Scharff som direktør navn til Logica, efter WM-data-navnet havde været repræsenteret i Danmark i 30 år.

WM-data var moderselskab til den daværende opkomling Atea, som i 2001 blev udskilt i et nyt selskab med Frank Mortensen som direktør.

Det kan du læse mere om her: WM-data sælger Atea til sig selv.

Atea opslugte dernæst WM-data BFC, som i dag er en integreret del af Atea-koncernen.

Henning Jacobsen var blot 53 år, da han solgte BFC Data til WM-data.

Han blev 75 år og bisættes imorgen lørdag fra Fonnesbæk Kirke ved Ikast.

Du kan læse nekrolog over den købmands- og revisor-uddannede Henning Jacobsen i ‘hans’ lokalavis, Herning Folkeblad, her.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

IT-Universitetet i København

IT-infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT