Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Her er samtalen: Omstridt færøsk lydfil om valg af Huawei som 5G-leverandør offentliggjort

Indholdet i hidtil hemmelig samtale om kinesisk - og dansk - pres på Færøerne om valg af Huawei som 5G-leverandør er offentlig.

Pressede Kina Færøerne til at vælge Huawei som 5G-leverandør? Eller var der pres fra Danmark om det modsatte?

Det har været de åbne spørgsmål i de seneste dage, hvor flere medier har berettet, at den kinesiske ambassadør i Danmark, Feng Tie, angiveligt har presset den færøske lagmand Bárður á Steig Nielsen til at vælge Huawei under trussel om, at det kan få konsekvenser for samarbejdsaftaler, hvis det ikke er tilfældet.

Både Feng Tie og Bárður á Steig Nielsen har blankt afvist beskyldningerne.

Det kan du læse mere om her: Både Kina og Færøerne afviser: Færøerne er altså ikke blevet presset til at vælge Huawei

DR har nu offentliggjort indholdet af hele den optagelse, der ligger til grund for sagen.

Den blev optaget i hemmelighed under en samtale 15. november mellem den færøske handelsminister, Helgi Abrahamsen, og hans departemenstchef Herálvur Joensen, som i optagelsen refererer mødet mellem lagmanden og den kinesiske ambassadør.

Du finder hele udskriften af optagelsen her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere