Artikel top billede

Huawei: Vi vil hellere lukke og slukke end spionere for den kinesiske stat

Svaret vil være nej, hvis Huawei i Norden det bliver bedt om at spionere mod sin kunder. Sådan lyder meldingen nu fra selskabets nordiske direktør i et interview med DR.

Den kinesiske it-gigant Huawei kommer ikke til at spionere mod sine nordiske kunder.

Kommer der en ordre om det fra det kinesiske moderselskab, vil den prompte blive afvist af selskabets nordiske datterselskab, bedyrer Huaweis nordiske direktør Kenneth Frederiksen i et interview med DR.

Her slår han fast, at selskabet hellere vil lukke og slukke butikken end spionere for den kinesiske stat.

”For det første vil vi med garanti sige nej, uanset om det er kinesiske eller andre myndigheder, som beder os om at gøre noget i en kundes netværk," siger Kenneth Fredriksen til DR.

Afviser amerikansk advarsel

I en kronik i den færøske avis Sosialurin har den amerikanske ambassadør i Danmark Carla Sands advaret Færøerne mod at lade Huawei levere landets 5G-netværk.

Ifølge den amerikanske ambassadør vil Huawei kunne spionere mod landets borgere og i yderste konsekvens lukke helt ned for det færøske 5G-net på ordre fra den kinesiske stat.

Men det afviser Kenneth Frederiksen ligeledes i interviewet med DR. Han slår fast, at selskabet som leverandør ikke vil have adgang til nettet, men udelukkende vil stå for at levere udstyret.

Læs også: Kinesisk ambassadør truer med konsekvenser, hvis Huawei bliver sparket ud af Tyskland




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis