Huawei: Vi vil hellere lukke og slukke end spionere for den kinesiske stat

Svaret vil være nej, hvis Huawei i Norden det bliver bedt om at spionere mod sin kunder. Sådan lyder meldingen nu fra selskabets nordiske direktør i et interview med DR.

Artikel top billede

Den kinesiske it-gigant Huawei kommer ikke til at spionere mod sine nordiske kunder.

Kommer der en ordre om det fra det kinesiske moderselskab, vil den prompte blive afvist af selskabets nordiske datterselskab, bedyrer Huaweis nordiske direktør Kenneth Frederiksen i et interview med DR.

Her slår han fast, at selskabet hellere vil lukke og slukke butikken end spionere for den kinesiske stat.

”For det første vil vi med garanti sige nej, uanset om det er kinesiske eller andre myndigheder, som beder os om at gøre noget i en kundes netværk," siger Kenneth Fredriksen til DR.

Afviser amerikansk advarsel

I en kronik i den færøske avis Sosialurin har den amerikanske ambassadør i Danmark Carla Sands advaret Færøerne mod at lade Huawei levere landets 5G-netværk.

Ifølge den amerikanske ambassadør vil Huawei kunne spionere mod landets borgere og i yderste konsekvens lukke helt ned for det færøske 5G-net på ordre fra den kinesiske stat.

Men det afviser Kenneth Frederiksen ligeledes i interviewet med DR. Han slår fast, at selskabet som leverandør ikke vil have adgang til nettet, men udelukkende vil stå for at levere udstyret.

Læs også: Kinesisk ambassadør truer med konsekvenser, hvis Huawei bliver sparket ud af Tyskland

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S