Falster-virksomhed blev afkrævet en million kroner i ransomware-angreb - men blev reddet af backup i skyen

Contech Automatic fra Nykøbing Falster blev ramt af et ransomware-angreb. Selskabet slap dog for at betale den tårnhøje løsesum.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

En million kroner.

Så meget skulle firmaet Contech Automatic fra Nykøbing Falster betale som bitcoin i løsesum, hvis de ønskede at få adgang til deres data, som var blevet krypteret i et ransomansvare-angreb.

Det skriver i Børsen.

Ransomware-angrebet fandt sted i februar 2018, og den it-ansvarlige i virksomheder Peter Sørensen fortæller til Børsen, at en medarbejder opdagede, da han kom tilbage efter frokostpausen, at hans computer pludselig arbejdede meget langsomt.

"Jeg kan se, at computeren er i fuld gang med at kryptere alle filer, og så er det bare med at flå stikket ud af computeren," siger Peter Sørensen til Børsen.

På det tidspunkt havde virussen ifølge Peter Sørensen allerede krypteret en tredjedel af filerne på virksomhedens fællesdrev. Her i blandt data om kundekontrakter og selskabets softwareløsninger.

Contech Automatic betalte dog ikke den tårnhøje løsesum. For ifølge Børsen havde selskabet nemlig backup af alle filerne liggende i skyen, hvilket gjorde det muligt gendanne alle de låste data i løbet af en periode på to uger.

Læs også: Her er de største trusler i 2020: Disse teknologier bliver en magnet for hackere

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse