Falster-virksomhed blev afkrævet en million kroner i ransomware-angreb - men blev reddet af backup i skyen

Contech Automatic fra Nykøbing Falster blev ramt af et ransomware-angreb. Selskabet slap dog for at betale den tårnhøje løsesum.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

En million kroner.

Så meget skulle firmaet Contech Automatic fra Nykøbing Falster betale som bitcoin i løsesum, hvis de ønskede at få adgang til deres data, som var blevet krypteret i et ransomansvare-angreb.

Det skriver i Børsen.

Ransomware-angrebet fandt sted i februar 2018, og den it-ansvarlige i virksomheder Peter Sørensen fortæller til Børsen, at en medarbejder opdagede, da han kom tilbage efter frokostpausen, at hans computer pludselig arbejdede meget langsomt.

"Jeg kan se, at computeren er i fuld gang med at kryptere alle filer, og så er det bare med at flå stikket ud af computeren," siger Peter Sørensen til Børsen.

På det tidspunkt havde virussen ifølge Peter Sørensen allerede krypteret en tredjedel af filerne på virksomhedens fællesdrev. Her i blandt data om kundekontrakter og selskabets softwareløsninger.

Contech Automatic betalte dog ikke den tårnhøje løsesum. For ifølge Børsen havde selskabet nemlig backup af alle filerne liggende i skyen, hvilket gjorde det muligt gendanne alle de låste data i løbet af en periode på to uger.

Læs også: Her er de største trusler i 2020: Disse teknologier bliver en magnet for hackere

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS