Falster-virksomhed blev afkrævet en million kroner i ransomware-angreb - men blev reddet af backup i skyen

Contech Automatic fra Nykøbing Falster blev ramt af et ransomware-angreb. Selskabet slap dog for at betale den tårnhøje løsesum.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

En million kroner.

Så meget skulle firmaet Contech Automatic fra Nykøbing Falster betale som bitcoin i løsesum, hvis de ønskede at få adgang til deres data, som var blevet krypteret i et ransomansvare-angreb.

Det skriver i Børsen.

Ransomware-angrebet fandt sted i februar 2018, og den it-ansvarlige i virksomheder Peter Sørensen fortæller til Børsen, at en medarbejder opdagede, da han kom tilbage efter frokostpausen, at hans computer pludselig arbejdede meget langsomt.

"Jeg kan se, at computeren er i fuld gang med at kryptere alle filer, og så er det bare med at flå stikket ud af computeren," siger Peter Sørensen til Børsen.

På det tidspunkt havde virussen ifølge Peter Sørensen allerede krypteret en tredjedel af filerne på virksomhedens fællesdrev. Her i blandt data om kundekontrakter og selskabets softwareløsninger.

Contech Automatic betalte dog ikke den tårnhøje løsesum. For ifølge Børsen havde selskabet nemlig backup af alle filerne liggende i skyen, hvilket gjorde det muligt gendanne alle de låste data i løbet af en periode på to uger.

Læs også: Her er de største trusler i 2020: Disse teknologier bliver en magnet for hackere

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS