Den amerikanske ambassadør i Danmark angriber nordisk Huawei-chef: "Jeg forstår det, som at han arbejder for de kinesiske kommunister"

Huawei nordiske topchef arbejder ifølge den amerikanske ambassadør i Danmark, Carla Sands, for det kinesiske kommunistparti.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske ambassadør i Danmark, Carla Sands, kommer nu med et hårdt angreb på den nordiske chef for Huawei, Kenneth Frederiksen, som hun beskylder for at arbejde for det kinesiske kommunistparti. Det skriver DR.

"Jeg forstår det, som at han arbejder for de kinesiske kommunister. Det er dem, han arbejder for, og de er i gang med at eksportere deres overvågning, korruption og bestikkelse rundt om i verden, siger hun,” siger Carla Sands til DR.

Angrebet på Huawei-direktøren kommer efter, at han for nylig i et interview med DR bedyrede, at han hellere vil lukke og slukke for Huaweis afdeling i Norden end spionere på vegne af den kinesiske stat.

Læs også: Huawei: Vi vil hellere lukke og slukke end spionere for den kinesiske stat

Ambassadør: Huawei kan slukke for telenettet
Carla Sands har tidligere i en kronik i den færøske avis Sosialurin advaret færørerne mod, at lade Huawei levere landets 5G-net.

I kronikken skrev ambassadøren, at Huawei vil være i stand til at spionere mod de færøske borgere og i yderste konsekvens lukke helt ned for 5G-nettet på ordre fra den kinesiske stat.

Det afviser Kenneth Frederiksen dog i interviewet med DR. Her kalder han beskyldningerne for udokumenterede påstande og spekulationer.

Samtidig siger han, at Huawei som leverandør ikke vil have adgang til selve mobilnettet, men udelukkende vil stå for at levere udstyret til telenettet.

Den påstand giver Carla Sands dog ikke meget for, og over for DR fastholder hun, at Huawei vil kunne kontrollere mobilnettet, hvis selskabet har levereret den fysiske infrastruktur.

Læs også: Kinesisk ambassadør truer med konsekvenser, hvis Huawei bliver sparket ud af Tyskland

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S