Den amerikanske ambassadør i Danmark angriber nordisk Huawei-chef: "Jeg forstår det, som at han arbejder for de kinesiske kommunister"

Huawei nordiske topchef arbejder ifølge den amerikanske ambassadør i Danmark, Carla Sands, for det kinesiske kommunistparti.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske ambassadør i Danmark, Carla Sands, kommer nu med et hårdt angreb på den nordiske chef for Huawei, Kenneth Frederiksen, som hun beskylder for at arbejde for det kinesiske kommunistparti. Det skriver DR.

"Jeg forstår det, som at han arbejder for de kinesiske kommunister. Det er dem, han arbejder for, og de er i gang med at eksportere deres overvågning, korruption og bestikkelse rundt om i verden, siger hun,” siger Carla Sands til DR.

Angrebet på Huawei-direktøren kommer efter, at han for nylig i et interview med DR bedyrede, at han hellere vil lukke og slukke for Huaweis afdeling i Norden end spionere på vegne af den kinesiske stat.

Læs også: Huawei: Vi vil hellere lukke og slukke end spionere for den kinesiske stat

Ambassadør: Huawei kan slukke for telenettet
Carla Sands har tidligere i en kronik i den færøske avis Sosialurin advaret færørerne mod, at lade Huawei levere landets 5G-net.

I kronikken skrev ambassadøren, at Huawei vil være i stand til at spionere mod de færøske borgere og i yderste konsekvens lukke helt ned for 5G-nettet på ordre fra den kinesiske stat.

Det afviser Kenneth Frederiksen dog i interviewet med DR. Her kalder han beskyldningerne for udokumenterede påstande og spekulationer.

Samtidig siger han, at Huawei som leverandør ikke vil have adgang til selve mobilnettet, men udelukkende vil stå for at levere udstyret til telenettet.

Den påstand giver Carla Sands dog ikke meget for, og over for DR fastholder hun, at Huawei vil kunne kontrollere mobilnettet, hvis selskabet har levereret den fysiske infrastruktur.

Læs også: Kinesisk ambassadør truer med konsekvenser, hvis Huawei bliver sparket ud af Tyskland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S