Den amerikanske ambassadør i Danmark angriber nordisk Huawei-chef: "Jeg forstår det, som at han arbejder for de kinesiske kommunister"

Huawei nordiske topchef arbejder ifølge den amerikanske ambassadør i Danmark, Carla Sands, for det kinesiske kommunistparti.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske ambassadør i Danmark, Carla Sands, kommer nu med et hårdt angreb på den nordiske chef for Huawei, Kenneth Frederiksen, som hun beskylder for at arbejde for det kinesiske kommunistparti. Det skriver DR.

"Jeg forstår det, som at han arbejder for de kinesiske kommunister. Det er dem, han arbejder for, og de er i gang med at eksportere deres overvågning, korruption og bestikkelse rundt om i verden, siger hun,” siger Carla Sands til DR.

Angrebet på Huawei-direktøren kommer efter, at han for nylig i et interview med DR bedyrede, at han hellere vil lukke og slukke for Huaweis afdeling i Norden end spionere på vegne af den kinesiske stat.

Læs også: Huawei: Vi vil hellere lukke og slukke end spionere for den kinesiske stat

Ambassadør: Huawei kan slukke for telenettet
Carla Sands har tidligere i en kronik i den færøske avis Sosialurin advaret færørerne mod, at lade Huawei levere landets 5G-net.

I kronikken skrev ambassadøren, at Huawei vil være i stand til at spionere mod de færøske borgere og i yderste konsekvens lukke helt ned for 5G-nettet på ordre fra den kinesiske stat.

Det afviser Kenneth Frederiksen dog i interviewet med DR. Her kalder han beskyldningerne for udokumenterede påstande og spekulationer.

Samtidig siger han, at Huawei som leverandør ikke vil have adgang til selve mobilnettet, men udelukkende vil stå for at levere udstyret til telenettet.

Den påstand giver Carla Sands dog ikke meget for, og over for DR fastholder hun, at Huawei vil kunne kontrollere mobilnettet, hvis selskabet har levereret den fysiske infrastruktur.

Læs også: Kinesisk ambassadør truer med konsekvenser, hvis Huawei bliver sparket ud af Tyskland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks