Har 45 nationaliteter ansat i Danmark - men Accenture misser udenlandske it-profiler på grund af det 'administrative uhyre"

Interview: Bøvl og bureaukrati er med til at skræmme den nødvendige højtkvalificerede it-arbejdskraft væk fra Danmark. Det frygter Accentures landechef for Danmark, der særligt har set sig sur på lovkravet om en dansk bankkonto for at få udbetalt løn.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i Accentures udfordringer med at skaffe højtuddannet it-arbejdskraft
  • Se hvilke folk der særligt er mangel på i Danmark, ifølge den danske Accenture-boss
  • Bliv klogere på hvorfor nogle udenlandske medarbejdere fravælger Danmark på grund af bureaukrati
  • Tjek de største bureaukratiske monstre ifølge Accenture
  • Find ud af hvorfor den udenlandske arbejdskraft skaber arbejdspladser til danskere i Accenture
1.426
7:15 min
Selvom Accenture har medarbejdere fra 45 nationer fordelt på stort alle verdensdele på selskabets danske kontor, oplever den internationale virksomhed alligevel en række bureaukratiske forhindringer, når den skal rekruttere højtuddannet udenlandsk arbejdskraft.

Derfor råber selskabets danske landechef Philip Wiig, der også er bestyrelsesformand for Dansk Industris DI Global Talent-fællesskab, nu op.

Han har været nødsaget til at have omkring fem fuldstidsmedarbejdere, der ikke beskæftiger sig med andet end at hjælpe de udenlandske ansatte med lavpraktiske ting i forbindelse med deres ansættelser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S