Har 45 nationaliteter ansat i Danmark - men Accenture misser udenlandske it-profiler på grund af det 'administrative uhyre"

Interview: Bøvl og bureaukrati er med til at skræmme den nødvendige højtkvalificerede it-arbejdskraft væk fra Danmark. Det frygter Accentures landechef for Danmark, der særligt har set sig sur på lovkravet om en dansk bankkonto for at få udbetalt løn.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i Accentures udfordringer med at skaffe højtuddannet it-arbejdskraft
  • Se hvilke folk der særligt er mangel på i Danmark, ifølge den danske Accenture-boss
  • Bliv klogere på hvorfor nogle udenlandske medarbejdere fravælger Danmark på grund af bureaukrati
  • Tjek de største bureaukratiske monstre ifølge Accenture
  • Find ud af hvorfor den udenlandske arbejdskraft skaber arbejdspladser til danskere i Accenture
1.426
7:15 min
Selvom Accenture har medarbejdere fra 45 nationer fordelt på stort alle verdensdele på selskabets danske kontor, oplever den internationale virksomhed alligevel en række bureaukratiske forhindringer, når den skal rekruttere højtuddannet udenlandsk arbejdskraft.

Derfor råber selskabets danske landechef Philip Wiig, der også er bestyrelsesformand for Dansk Industris DI Global Talent-fællesskab, nu op.

Han har været nødsaget til at have omkring fem fuldstidsmedarbejdere, der ikke beskæftiger sig med andet end at hjælpe de udenlandske ansatte med lavpraktiske ting i forbindelse med deres ansættelser.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    A&Til

    Innovationskonsulent

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S