Danskerne streamer løs på mobilen: Så voldsomt steg vores dataforbrug i 2019

Vi bruger i stigende grad vores mobilabonnementer til eksempelvis at streame musik, se film eller surfe på nettet, viser helt nye tal om danskernes dataforbrug.

Artikel top billede

Photo by Alex Suprun on Unsplash (Foto: Photo by Alex Suprun on Unsplash)

Danskerne bruger i stadig højere grad deres mobiltelefoner, når de skal surfe på nettet eller streame musik eller film.

Det viser Energistyrelsens Telestatistik for første halvår af 2019, der netop er blevet offentliggjort.

Ifølge telestatistikken steg datatrafikken via mobile enheder således i første halvår af 2019 med 40,7 i procent i forhold til samme periode året før.

Ifølge Energistyrelsens tal downloadede og uploadede danskernes hele 9 gigabyte om måneden per mobilabonnement i første halvår af 2019 mod 6,8 gigabyte året før.

Fastnet sluger mest trafik

Det er dog stadigvæk fastnetforbindelserne, der sluger langt største delen af danskernes datatrafik.

Ifølge Energistyrelsens Telestatistik blev der i gennemsnit up- og downloadet 234,1 gigabyte per bredbåndsforbindelse på fastnet. Det er en fremgang på 16,6 procent fra året før.

Det betyder, at den mobiledatatrafik i første halvår af 2019 udgjorde knap en ottendedel af fastnetdatatrafikken. Det er dog en fremgang i forhold til samme periode året før, hvor den mobiledatatrafik udgjorde en niendedel af datatrafikken på fastnet.

Energistyrelsen påpeger, at den store forskel på den datatrafikken via mobilforbindelser og fastnetforbindelser skal ses i lyset af, at fastnetforbindelserne ofte bruges af en hel familie, men mobilabonnementer typisk blot anvendes af en enkelt person.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S