Danskerne streamer løs på mobilen: Så voldsomt steg vores dataforbrug i 2019

Vi bruger i stigende grad vores mobilabonnementer til eksempelvis at streame musik, se film eller surfe på nettet, viser helt nye tal om danskernes dataforbrug.

Artikel top billede

Photo by Alex Suprun on Unsplash (Foto: Photo by Alex Suprun on Unsplash)

Danskerne bruger i stadig højere grad deres mobiltelefoner, når de skal surfe på nettet eller streame musik eller film.

Det viser Energistyrelsens Telestatistik for første halvår af 2019, der netop er blevet offentliggjort.

Ifølge telestatistikken steg datatrafikken via mobile enheder således i første halvår af 2019 med 40,7 i procent i forhold til samme periode året før.

Ifølge Energistyrelsens tal downloadede og uploadede danskernes hele 9 gigabyte om måneden per mobilabonnement i første halvår af 2019 mod 6,8 gigabyte året før.

Fastnet sluger mest trafik

Det er dog stadigvæk fastnetforbindelserne, der sluger langt største delen af danskernes datatrafik.

Ifølge Energistyrelsens Telestatistik blev der i gennemsnit up- og downloadet 234,1 gigabyte per bredbåndsforbindelse på fastnet. Det er en fremgang på 16,6 procent fra året før.

Det betyder, at den mobiledatatrafik i første halvår af 2019 udgjorde knap en ottendedel af fastnetdatatrafikken. Det er dog en fremgang i forhold til samme periode året før, hvor den mobiledatatrafik udgjorde en niendedel af datatrafikken på fastnet.

Energistyrelsen påpeger, at den store forskel på den datatrafikken via mobilforbindelser og fastnetforbindelser skal ses i lyset af, at fastnetforbindelserne ofte bruges af en hel familie, men mobilabonnementer typisk blot anvendes af en enkelt person.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S