Danskerne streamer løs på mobilen: Så voldsomt steg vores dataforbrug i 2019

Vi bruger i stigende grad vores mobilabonnementer til eksempelvis at streame musik, se film eller surfe på nettet, viser helt nye tal om danskernes dataforbrug.

Artikel top billede

Photo by Alex Suprun on Unsplash (Foto: Photo by Alex Suprun on Unsplash)

Danskerne bruger i stadig højere grad deres mobiltelefoner, når de skal surfe på nettet eller streame musik eller film.

Det viser Energistyrelsens Telestatistik for første halvår af 2019, der netop er blevet offentliggjort.

Ifølge telestatistikken steg datatrafikken via mobile enheder således i første halvår af 2019 med 40,7 i procent i forhold til samme periode året før.

Ifølge Energistyrelsens tal downloadede og uploadede danskernes hele 9 gigabyte om måneden per mobilabonnement i første halvår af 2019 mod 6,8 gigabyte året før.

Fastnet sluger mest trafik

Det er dog stadigvæk fastnetforbindelserne, der sluger langt største delen af danskernes datatrafik.

Ifølge Energistyrelsens Telestatistik blev der i gennemsnit up- og downloadet 234,1 gigabyte per bredbåndsforbindelse på fastnet. Det er en fremgang på 16,6 procent fra året før.

Det betyder, at den mobiledatatrafik i første halvår af 2019 udgjorde knap en ottendedel af fastnetdatatrafikken. Det er dog en fremgang i forhold til samme periode året før, hvor den mobiledatatrafik udgjorde en niendedel af datatrafikken på fastnet.

Energistyrelsen påpeger, at den store forskel på den datatrafikken via mobilforbindelser og fastnetforbindelser skal ses i lyset af, at fastnetforbindelserne ofte bruges af en hel familie, men mobilabonnementer typisk blot anvendes af en enkelt person.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S