Bog: Streaminggiganten Spotify på godt og ondt

Kom med bag om historien på verdens største musiktjeneste med ny bog om Spotify.

Artikel top billede

Måske læser du dette med musik i ørerne – og i så fald er der stor sandsynlighed for, at lydbølgerne streames fra Spotify.

Det samme gør omkring 180 millioner andre hele verden rundt hver eneste måned. 83 millioner af disse er betalende kunder på streamingtjenesten.

Det lyder jo som en god forretning. Men faktum er, at Spotify aldrig har givet overskud.

Siden streamingtjenesten blev lanceret i 2008, har Spotify betalt mere end 75 milliarder euro i rettigheder, mens indtjeningen stadig halser for at følge med.

Bogen ”Historien om Spotify” går bag om historien om den svenske virksomhed, som blev stiftet af Daniel Ek og Martin Lorentzon i Stockholm.

Selvom omkring 70 procentaf virksomhedens samlede indtægter bliver betalt tilbage til kunstnerne i form af rettigheder, så har Spotify fået kritik fra kunstnerne og pladebranchen, som ikke mener, at de får en tilstrækkeligt stor bid af kagen.

”Historien om Spotify” fortæller om de visioner, fejl og retssager, som har formet Spotify i de lidt over 10 år, der er gået, siden tjenesten gik live for første gang.

Bogen stiller skarpt på det paradoksale i, at en af verdens største streamingtjenester og mediegiganter ikke kan skabe overskud, og belyser, hvordan Spotify så forsøger at tjene penge.

I sidste uge annoncerede Netflix i øvrigt en ny fiktionsserie baseret på historien om Spotify.

Fakta: Historien om Spotify. Af Rasmus Fleischer og Pelle Snickars. Udgivet af forlaget Underskoven

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect