Bog: Streaminggiganten Spotify på godt og ondt

Kom med bag om historien på verdens største musiktjeneste med ny bog om Spotify.

Artikel top billede

Måske læser du dette med musik i ørerne – og i så fald er der stor sandsynlighed for, at lydbølgerne streames fra Spotify.

Det samme gør omkring 180 millioner andre hele verden rundt hver eneste måned. 83 millioner af disse er betalende kunder på streamingtjenesten.

Det lyder jo som en god forretning. Men faktum er, at Spotify aldrig har givet overskud.

Siden streamingtjenesten blev lanceret i 2008, har Spotify betalt mere end 75 milliarder euro i rettigheder, mens indtjeningen stadig halser for at følge med.

Bogen ”Historien om Spotify” går bag om historien om den svenske virksomhed, som blev stiftet af Daniel Ek og Martin Lorentzon i Stockholm.

Selvom omkring 70 procentaf virksomhedens samlede indtægter bliver betalt tilbage til kunstnerne i form af rettigheder, så har Spotify fået kritik fra kunstnerne og pladebranchen, som ikke mener, at de får en tilstrækkeligt stor bid af kagen.

”Historien om Spotify” fortæller om de visioner, fejl og retssager, som har formet Spotify i de lidt over 10 år, der er gået, siden tjenesten gik live for første gang.

Bogen stiller skarpt på det paradoksale i, at en af verdens største streamingtjenester og mediegiganter ikke kan skabe overskud, og belyser, hvordan Spotify så forsøger at tjene penge.

I sidste uge annoncerede Netflix i øvrigt en ny fiktionsserie baseret på historien om Spotify.

Fakta: Historien om Spotify. Af Rasmus Fleischer og Pelle Snickars. Udgivet af forlaget Underskoven

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S