Bog: Streaminggiganten Spotify på godt og ondt

Kom med bag om historien på verdens største musiktjeneste med ny bog om Spotify.

Artikel top billede

Måske læser du dette med musik i ørerne – og i så fald er der stor sandsynlighed for, at lydbølgerne streames fra Spotify.

Det samme gør omkring 180 millioner andre hele verden rundt hver eneste måned. 83 millioner af disse er betalende kunder på streamingtjenesten.

Det lyder jo som en god forretning. Men faktum er, at Spotify aldrig har givet overskud.

Siden streamingtjenesten blev lanceret i 2008, har Spotify betalt mere end 75 milliarder euro i rettigheder, mens indtjeningen stadig halser for at følge med.

Bogen ”Historien om Spotify” går bag om historien om den svenske virksomhed, som blev stiftet af Daniel Ek og Martin Lorentzon i Stockholm.

Selvom omkring 70 procentaf virksomhedens samlede indtægter bliver betalt tilbage til kunstnerne i form af rettigheder, så har Spotify fået kritik fra kunstnerne og pladebranchen, som ikke mener, at de får en tilstrækkeligt stor bid af kagen.

”Historien om Spotify” fortæller om de visioner, fejl og retssager, som har formet Spotify i de lidt over 10 år, der er gået, siden tjenesten gik live for første gang.

Bogen stiller skarpt på det paradoksale i, at en af verdens største streamingtjenester og mediegiganter ikke kan skabe overskud, og belyser, hvordan Spotify så forsøger at tjene penge.

I sidste uge annoncerede Netflix i øvrigt en ny fiktionsserie baseret på historien om Spotify.

Fakta: Historien om Spotify. Af Rasmus Fleischer og Pelle Snickars. Udgivet af forlaget Underskoven

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura