Bog: Streaminggiganten Spotify på godt og ondt

Kom med bag om historien på verdens største musiktjeneste med ny bog om Spotify.

Artikel top billede

Måske læser du dette med musik i ørerne – og i så fald er der stor sandsynlighed for, at lydbølgerne streames fra Spotify.

Det samme gør omkring 180 millioner andre hele verden rundt hver eneste måned. 83 millioner af disse er betalende kunder på streamingtjenesten.

Det lyder jo som en god forretning. Men faktum er, at Spotify aldrig har givet overskud.

Siden streamingtjenesten blev lanceret i 2008, har Spotify betalt mere end 75 milliarder euro i rettigheder, mens indtjeningen stadig halser for at følge med.

Bogen ”Historien om Spotify” går bag om historien om den svenske virksomhed, som blev stiftet af Daniel Ek og Martin Lorentzon i Stockholm.

Selvom omkring 70 procentaf virksomhedens samlede indtægter bliver betalt tilbage til kunstnerne i form af rettigheder, så har Spotify fået kritik fra kunstnerne og pladebranchen, som ikke mener, at de får en tilstrækkeligt stor bid af kagen.

”Historien om Spotify” fortæller om de visioner, fejl og retssager, som har formet Spotify i de lidt over 10 år, der er gået, siden tjenesten gik live for første gang.

Bogen stiller skarpt på det paradoksale i, at en af verdens største streamingtjenester og mediegiganter ikke kan skabe overskud, og belyser, hvordan Spotify så forsøger at tjene penge.

I sidste uge annoncerede Netflix i øvrigt en ny fiktionsserie baseret på historien om Spotify.

Fakta: Historien om Spotify. Af Rasmus Fleischer og Pelle Snickars. Udgivet af forlaget Underskoven

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics