Annullering af kæmpe-udbud tvinger CIO Michael Moesgaard til at gentænke fremtidens it-strategi for DSB: "Planen er der ikke i dag"

Interview: DSB-CIO Michael Moesgaard har skrottet vigtige udbud for en samlet værdi af over 230 millioner kroner. Nu skal der findes en alternativ løsning på DSB's godt 30 år gamle hjemmeudviklede it-system. "Planen er der ikke i dag, den skal vi i gang med at udforme," lyder det.

Artikel top billede

Michael Moesgaard, CIO hos DSB.

Billede: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor valgte DSB at trække stikket på to vigtige udbud til en værdi af over 230 millioner kroner
  • Michael Moesgaards bud på, hvad DSB nu skal gøre i stedet
  • Hvorfor det var den rigtige beslutning af annullerer de to store udbud
968
5 min
Michael Moesgaard, CIO hos DSB, har landet sig en uventet opgave på sit bord i det nye år.

Efter i nu omkring et år at have arbejdet på de to udbud, der skal sikre en ny moderne salgsplatform til DSB, har Michael Moesgaard valgt at skrotte dem begge.

Det kan du læse mere om her: DSB annullerer kæmpe-udbud på centralt it-system: Trækker samlet udbud for 230 millioner kroner tilbage

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S