Facebook undgår data-katastrofe: Står til at vinde afgørende EU-retssag

Meget tyder på, at Facebook får medhold i en stor EU-retssag, der kunne have revet tæppet væk under den ordning, der sikrer, at virksomheder kan udveksle data mellem EU og USA.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Meget tyder på, at Facebook vinder et afgørende juridisk slagsmål mod den østrigske privacy-aktivist Max Screms. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Han står bag et sagsanlæg, hvor han ønsker at få vurderet, om det er i overensstemmelse med EU-loven, når Faceboook overfører data om europæiske brugere til selskabets servere i USA.

Men nu har EU’s generaladvokat afgivet sin vurdering i sagen, og ifølge den strider Facebooks praksis som udgangspunkt ikke mod EU-loven.

Den endelige dom falder dog først om et par måneder, men ifølge Reuters vælger EU-domstollen i fire ud af fem tilfælde at følge vurderingen fra generaladvokaten.

Læs også: Ny EU-sag kan rive vigtige dataudvekslingsaftaler i stykker

Store konsekvenser for virksomheder

Var dommen faldet ud til Max Schrems fordel havde det i praksis betydet, at den såkaldte privacy shield ordning, der lægger rammerne for udveksling af data mellem EU-lande og USA var blevet forkastet.

Max Schrems havde ved en lignende sag i 2015 held til at trække tæppet væk under den såkaldte privacy shield-ordningen forgænger, Safe Harbour.

Dataudvekslingsaftalerne benyttes ikke blot af Facebook, men af tusindvis af europæiske virksomheder, der har brug for at udveksle data mellem EU og USA.

Jesper Langemark, der er advokat og partner i advokatfirmaet Bird & Bird har tidligere vurderet over for Computerworld, at en forkastning af privacy shield ordningen især have udgjort et problem for de mange små og mellemstore virksomheder i EU, der ikke har samme ressourcer til rådighed som Facebook.

“Hvis ordningen bliver forkastet, så bliver det hele mere besværligt for en virksomhed som Facebook. Men det bliver et langt større problem for de virksomheder, der ikke har de samme muskler som Facebook og andre it-giganter,” vurderede han tidligere på året i interview med Computerworld.

Læs også: Ny stor EU-sag om dataudveksling kan blive en bombe under danske virksomheder

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Forsvarets Efterretningstjeneste

Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect