Facebook undgår data-katastrofe: Står til at vinde afgørende EU-retssag

Meget tyder på, at Facebook får medhold i en stor EU-retssag, der kunne have revet tæppet væk under den ordning, der sikrer, at virksomheder kan udveksle data mellem EU og USA.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Meget tyder på, at Facebook vinder et afgørende juridisk slagsmål mod den østrigske privacy-aktivist Max Screms. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Han står bag et sagsanlæg, hvor han ønsker at få vurderet, om det er i overensstemmelse med EU-loven, når Faceboook overfører data om europæiske brugere til selskabets servere i USA.

Men nu har EU’s generaladvokat afgivet sin vurdering i sagen, og ifølge den strider Facebooks praksis som udgangspunkt ikke mod EU-loven.

Den endelige dom falder dog først om et par måneder, men ifølge Reuters vælger EU-domstollen i fire ud af fem tilfælde at følge vurderingen fra generaladvokaten.

Læs også: Ny EU-sag kan rive vigtige dataudvekslingsaftaler i stykker

Store konsekvenser for virksomheder

Var dommen faldet ud til Max Schrems fordel havde det i praksis betydet, at den såkaldte privacy shield ordning, der lægger rammerne for udveksling af data mellem EU-lande og USA var blevet forkastet.

Max Schrems havde ved en lignende sag i 2015 held til at trække tæppet væk under den såkaldte privacy shield-ordningen forgænger, Safe Harbour.

Dataudvekslingsaftalerne benyttes ikke blot af Facebook, men af tusindvis af europæiske virksomheder, der har brug for at udveksle data mellem EU og USA.

Jesper Langemark, der er advokat og partner i advokatfirmaet Bird & Bird har tidligere vurderet over for Computerworld, at en forkastning af privacy shield ordningen især have udgjort et problem for de mange små og mellemstore virksomheder i EU, der ikke har samme ressourcer til rådighed som Facebook.

“Hvis ordningen bliver forkastet, så bliver det hele mere besværligt for en virksomhed som Facebook. Men det bliver et langt større problem for de virksomheder, der ikke har de samme muskler som Facebook og andre it-giganter,” vurderede han tidligere på året i interview med Computerworld.

Læs også: Ny stor EU-sag om dataudveksling kan blive en bombe under danske virksomheder

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS