Transportminister vil erstatte Rejsekort med en app: Helt ny løsning på vej

En ny it-løsning skal samle Rejsekortet og Rejseplanen i én app, og samtidig skal det fysiske rejsekort udfases. Det bliver der lagt op til i en ny redegørelse.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Rejsekortet skal i løbet af de næste to til fem år erstattes af en ny løsning, hvor Rejsekort og Rejseplanen bliver samlet i en fælles app.

Det lægger Transportministeriet op til i en ny redegørelse.

Rejsekortet blev i sin nuværende form første gang taget i brug på en teststrækning mellem Roskilde og Tølløse i 2007, og det blev trods store forsinkelser i de følgende år udvidet til at dække resten af landet.

Men nu bliver der således lagt op til en ny og mere tidssvarende app-løsning, hvor målet er at gøre livet lettere for de rejsende.

”En ny app-løsning, som samler rejsekort- og rejseplantilbuddet, vil medføre, at passagererne kan planlægge, booke og betale deres rejse et og samme sted, Derudover vil den kunne tilpasses personlige præferencer eller foreslå alternative rejser ved for eksempel regnvejr,” siger transportminister Benny Engelbrech (S) i en pressemeddelelse.

Læs også: Datatilsynet udtaler alvorlig kritik af Rejsekortet: Kræver plan for at overholde GDPR

Bliver udfaset langsomt

Transportministeriet lægger dog ikke op til, at den nye app-løsning øjeblikkeligt skal erstatte det nuværende fysisk rejsekort.

Ministeriet forestiller sig i stedet, at der bliver gennemført en overgangsordning på op til fem år, hvor man både kan bruge app-løsningen og det fysiske rejsekort.

Det sker blandt andet af hensyn til den del af befolkningen, som ikke har adgang til en smartphone.

Ideen om at samle Rejsekort og Rejseplanen blev første gang fremført af den tidligere VLAK-regering.

Her lagde daværende transportminister Ole Birk Olesen (LA) op til at skabe en transport-app, som ud over Rejsekort, Rejseplanen også rummede private transport-tjenester som eksempelvis bycykler, taxitjenester og diverse deleøkonomiske transporttjenester.

Læs også: Populære transport-tjenester lægges sammen: Nu får danskerne en ny super-app

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS