Frankrig giver Google milliard-bøde for at forhindre konkurrence og for uklar annoncering

De franske konkurrencemyndigheder har sendt Google en pæn bon op til jul: 150 millioner euro i bøde.

Artikel top billede

De franske konkurrencemyndigheder har haft den store bødeblok fremme og har netop sendt Google en ordentlig svend af en bon for at overtræde konkurrencereglerne.

Ikke mindre end 150 millioner euro svarende til godt 1,1 milliarder kroner skal Google betale for at forhindre konkurrence og for uklar annoncering på Google Ads. Det skriver Reuters.

Ifølge de franske konkurrencemyndigheder er Googles dominans inden for onlineannoncering i Frankrig ekstraordinært stor med en markedsandel på omkring 90 procent.

Anden bøde på kort tid

Det er så anden gang inden for ganske kort tid, Google skal have den store kræmmerpung op af inderforet for at betale en regning på fransk.

Så sent som i september invilligede Google i at betale næsten en milliard euro til de franske myndigheder i forbindelse med en sag om skattesnyd. Det svarer til en bøde på næsten 7,5 milliarder kroner.

Google har dog meldt ud, at selskabet vil appellere den seneste bøde på 150 millioner euro.

EU med Margrethe Vestager har også flere gange haft bødeblokken fremme og har sendt flere bøder i milliardklassen til Google og flere andre amerikanske techgiganter.

Det kan du læse mere om her:

Vestager åbner ny undersøgelse mod Google efter bøder for 59 milliarder

Vestager uddeler ny milliardbøde til amerikansk it-gigant: Solgte komponenter til under kostpris

Så er det officielt: Vestager åbner sag mod Amazon for mulig misbrug af data

EU bekræfter rekord-bøde til Google: En kæmpe lussing på 32 milliarder kroner

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Asset Information Manager and Data Steward

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S