Frankrig giver Google milliard-bøde for at forhindre konkurrence og for uklar annoncering

De franske konkurrencemyndigheder har sendt Google en pæn bon op til jul: 150 millioner euro i bøde.

Artikel top billede

De franske konkurrencemyndigheder har haft den store bødeblok fremme og har netop sendt Google en ordentlig svend af en bon for at overtræde konkurrencereglerne.

Ikke mindre end 150 millioner euro svarende til godt 1,1 milliarder kroner skal Google betale for at forhindre konkurrence og for uklar annoncering på Google Ads. Det skriver Reuters.

Ifølge de franske konkurrencemyndigheder er Googles dominans inden for onlineannoncering i Frankrig ekstraordinært stor med en markedsandel på omkring 90 procent.

Anden bøde på kort tid

Det er så anden gang inden for ganske kort tid, Google skal have den store kræmmerpung op af inderforet for at betale en regning på fransk.

Så sent som i september invilligede Google i at betale næsten en milliard euro til de franske myndigheder i forbindelse med en sag om skattesnyd. Det svarer til en bøde på næsten 7,5 milliarder kroner.

Google har dog meldt ud, at selskabet vil appellere den seneste bøde på 150 millioner euro.

EU med Margrethe Vestager har også flere gange haft bødeblokken fremme og har sendt flere bøder i milliardklassen til Google og flere andre amerikanske techgiganter.

Det kan du læse mere om her:

Vestager åbner ny undersøgelse mod Google efter bøder for 59 milliarder

Vestager uddeler ny milliardbøde til amerikansk it-gigant: Solgte komponenter til under kostpris

Så er det officielt: Vestager åbner sag mod Amazon for mulig misbrug af data

EU bekræfter rekord-bøde til Google: En kæmpe lussing på 32 milliarder kroner

Læses lige nu

    Annonce

    PensionDanmark

    Digital Risk Manager til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglærer til teknisk efteruddannelse

    Region Sjælland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank