Frankrig giver Google milliard-bøde for at forhindre konkurrence og for uklar annoncering

De franske konkurrencemyndigheder har sendt Google en pæn bon op til jul: 150 millioner euro i bøde.

Artikel top billede

De franske konkurrencemyndigheder har haft den store bødeblok fremme og har netop sendt Google en ordentlig svend af en bon for at overtræde konkurrencereglerne.

Ikke mindre end 150 millioner euro svarende til godt 1,1 milliarder kroner skal Google betale for at forhindre konkurrence og for uklar annoncering på Google Ads. Det skriver Reuters.

Ifølge de franske konkurrencemyndigheder er Googles dominans inden for onlineannoncering i Frankrig ekstraordinært stor med en markedsandel på omkring 90 procent.

Anden bøde på kort tid

Det er så anden gang inden for ganske kort tid, Google skal have den store kræmmerpung op af inderforet for at betale en regning på fransk.

Så sent som i september invilligede Google i at betale næsten en milliard euro til de franske myndigheder i forbindelse med en sag om skattesnyd. Det svarer til en bøde på næsten 7,5 milliarder kroner.

Google har dog meldt ud, at selskabet vil appellere den seneste bøde på 150 millioner euro.

EU med Margrethe Vestager har også flere gange haft bødeblokken fremme og har sendt flere bøder i milliardklassen til Google og flere andre amerikanske techgiganter.

Det kan du læse mere om her:

Vestager åbner ny undersøgelse mod Google efter bøder for 59 milliarder

Vestager uddeler ny milliardbøde til amerikansk it-gigant: Solgte komponenter til under kostpris

Så er det officielt: Vestager åbner sag mod Amazon for mulig misbrug af data

EU bekræfter rekord-bøde til Google: En kæmpe lussing på 32 milliarder kroner

Annonce

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Uspecificeret arbejdssted

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Statens IT

It-medarbejder til sårbarhedshåndtering

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job