Stig Abildsø har været på medarbejderrov hos Atea

Konsulenthuset Wingmen Solutions, som Stig Abildsø står bag, har hugget over halvdelen af selskabets medarbejdere hos konkurrenten Atea.

Artikel top billede

Stig Abildsø, stifter af Wingmen Solutions.

Wingmen Solutions har været på medarbejderrov hos konkurrenten Atea.

Stig Abildsø, der er stifter af selskabet, fortæller til Børsen, at 60 til 70 procent af medarbejderskaren i Wingmen kommer fra Atea.

Da iværksætteren stiftede selskabet for to år siden, lagde han heller ikke skjul på, at han ville gå på medarbejderjagt hos konkurrenterne, skriver mediet.

De fleste af Wingmen-medarbejdere, der kommer fra Atea, har tidligere arbejdet under ham i konsulenthuset Axcess, som han solgte til Atea for 317 millioner kroner tilbage i 2014.

Læs også: Stig Abildsøs Wingmen Solutions har tredoblet overskuddet på et enkelt år: "Toppen er gået rigtigt fint, men bunden har været helt ekstrem"

Det var Stig Abildsøs andet it-selskab, som han byggede op for bunden og solgte for et større millionbeløb.

Wingmen Solutions er blevet stiftet af tidligere Axcess-topchef Kåre Christensen, tidligere salgsdirektør Morten Kolind og Stig Abildsø, der nu fortæller til Børsen, at selskabet også vil blive sat til salg en dag.

"De er også sultne efter at sælge på et tidspunkt, men ingen ved, om der går fem, 10 eller 15 år," siger Stig Abildsø til mediet.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S