Bog: Hvem vil du være som leder?

Succesfuld entreprenør og venturekapitalist vil gøre moderne ledere bevidste om deres rolle som kulturbærere.

Artikel top billede

Ben Horowitz er medstifter af en Silicon Valley-baserede venturekapitalvirksomhed Andreessen Horowitz. Horowitz har derudover selv en lang karriere bag sig i bl.a. Netscape, AOL og HP.

I bogen ”What You Do Is Who You Are” binder Horowitz sin interesse for kultur og historie sammen med sine indsigter i virksomhedsledelse- og udvikling.

Han mener, at kulturen er bestemmende for den retning, moderne virksomheder udvikler sig i – og det er lederne, som er kulturbærende. Derfor er det afgørende, at man som leder beslutter sig for, hvilken slags leder, man ønsker at være. For dernæst (som titlen antyder) at gøre denne identitet gældende igennem konkrete handlinger.

En af Horowitz’ helt centrale pointer er, at du som leder ikke er defineret af de ting, du tror på eller af, hvad du siger. Din identitet som leder er først og fremmest defineret af, hvad du gør.

Denne filosofi forklarer Horowitz ved at trække tråde fra Djengis Khan til nutidens store virksomheder, såsom Netflix og Uber.

Nogle af historiens mest markante figurer brugte nemlig bevidst kulturen til at lede deres samfund. Spørgsmål som ”hvem er vi” var lige så relevante for i sin tid Djengis Khan, som de er for moderne virksomhedsledere – om end de måske udøver deres indflydelse med knap så håndfaste midler. Derfor er det vigtigt, at man som leder gør sig bevidst om sin rolle som kulturbærer.

Fakta: What You Do Is Who You Are: How to Create Your Business Culture. Forfatter: Ben Horowitz. Udgivet af Harper Business.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network