Bog: Hvem vil du være som leder?

Succesfuld entreprenør og venturekapitalist vil gøre moderne ledere bevidste om deres rolle som kulturbærere.

Artikel top billede

Ben Horowitz er medstifter af en Silicon Valley-baserede venturekapitalvirksomhed Andreessen Horowitz. Horowitz har derudover selv en lang karriere bag sig i bl.a. Netscape, AOL og HP.

I bogen ”What You Do Is Who You Are” binder Horowitz sin interesse for kultur og historie sammen med sine indsigter i virksomhedsledelse- og udvikling.

Han mener, at kulturen er bestemmende for den retning, moderne virksomheder udvikler sig i – og det er lederne, som er kulturbærende. Derfor er det afgørende, at man som leder beslutter sig for, hvilken slags leder, man ønsker at være. For dernæst (som titlen antyder) at gøre denne identitet gældende igennem konkrete handlinger.

En af Horowitz’ helt centrale pointer er, at du som leder ikke er defineret af de ting, du tror på eller af, hvad du siger. Din identitet som leder er først og fremmest defineret af, hvad du gør.

Denne filosofi forklarer Horowitz ved at trække tråde fra Djengis Khan til nutidens store virksomheder, såsom Netflix og Uber.

Nogle af historiens mest markante figurer brugte nemlig bevidst kulturen til at lede deres samfund. Spørgsmål som ”hvem er vi” var lige så relevante for i sin tid Djengis Khan, som de er for moderne virksomhedsledere – om end de måske udøver deres indflydelse med knap så håndfaste midler. Derfor er det vigtigt, at man som leder gør sig bevidst om sin rolle som kulturbærer.

Fakta: What You Do Is Who You Are: How to Create Your Business Culture. Forfatter: Ben Horowitz. Udgivet af Harper Business.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen