Chefer i sundhedsvæsenet taget i snageri i ansattes EPJ-data

Uberettigede opslag i elektroniske patientjournaler foregår over hele landet i ret stort omfang. Nogle gange er det tilmed chefer i sundhedsvæsenet, som snager i ansattes sundhedsdata.

Artikel top billede

Snageri i danskernes sundhedsdata foregår i stort omfang over hele landet.

Det kan du læse mere om her: Udbredt snageri i elektroniske patientjournaler foregår over hele landet

Nu viser det sig, at nogle af sagerne handler om, at selv chefer i sundhedsvæsenet ikke kan holde fingrene fra de dybt fortrolige oplysninger, selv om de ikke har nogen som helst saglig behandlermæssig grund til det.

Politiken kan fortælle, at fagforbundet HK lige nu arbejder med tre sager om snageri i legesekretæres og klinikassistenters EPJ-data. Samtidig har forbundet netop indgået forlig i en tilsvarende sag.

Ifølge HK er det helt tilfældigt, at der lige nu er tre sager på området, og forbundet ser det som tegn på, at det foregår hele tiden og over hele landet.

Flere andre fagforbund har været involveret i tilsvarende sager.

Typisk har den skyldige i snageriet et personaleansvar i forhold til den, chefen snager efter oplysninger om i EPJ.

En af de aktuelle sager handler om en speciallæge, som uden grund kiggede i sundhedsdata om en kvinde, han netop havde ansat.

I en anden sag blev en apoteker taget i at snage i sundehedsoplysninger om en ansat, som havde sygemeldt sig.

Politiken skriver, at der også er eksempler på sager, hvor det er ansatte i sundhedsvæsenet, der snager i EPJ-data om deres chefer.

HK ønsker, at den maksimale erstatning, som i disse sager er på 25.000 kroner, bør være højere. I en af de aktuelle sager går forbundet efter en erstatning på 100.000 kroner med henvisning til GDPR. Sagen skal behandles ved landsretten, men HK håber, den ender ved EU-Domstolen.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre

Københavnsområdet

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

PensionDanmark

Senior Data Specialist til Data Hub

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS