Ny lov skal tvinge hemmelige amerikanske hackeraftaler frem i lyset

Ny lovgivning skal løfte sløret for hidtil hemmelige hacker-aftaler, som amerikanske virksomheder og myndigheder har indgået med andre lande.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Fremover skal alle amerikanske hacker-ydelser til lande eller virksomheder uden for USA frem i lyset.

Sådan lyder kernen i en ny amerikansk lov.

Den pålægger i første omgang det amerikanske Udenrigsministerium inden for 90 dage at klarlægge overfor den amerikanske Kongres, hvordan ministeriet kontroller spredningen af amerikanske cybersikkerheds-ydelser til resten af verden.

I dag skal alle amerikanske virksomheder, der sælger hacker-ydelser til andre lande have tilladelse af det amerikanske Udenrigsministerium.

Men fornylig er det kommet frem, at amerikanske cybersikkerheds-virksomheder eksempelvis har hjulpet de Forenede Arabiske Emirater med at slå ned på politiske modstandere, skriver Reuters.

Det drejede sig om hacker-enheden Project Raven, der blev drevet af blandt andre tidligere amerikanske NSA-ansatte til at angribe politiske modstandere, menneskerettigheds-aktivister og journalister på emiraternes vegne.

Projektet blev desuden bistået af de amerikanske virksomheder Good Harbor, CyberPoint International og SRA International.

Det har rejst bekymringer om, at amerikanske cybersikkerheds-kompetencer, der er særligt udviklet til at beskytte amerikanske interesser, frit sælges på det internationale marked.

Kongresmedlem Dutch Ruppersberger siger til Reuters, at det er nødvendigt, at salget af hacker-ydelser bliver kontrolleret fra politisk side.

“Vi regulerer også eksporten af missiler og våben til fremmede lande, og vi er nødt til også at overvåge salget af cyber-kompetencer,” siger han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S