Ny lov skal tvinge hemmelige amerikanske hackeraftaler frem i lyset

Ny lovgivning skal løfte sløret for hidtil hemmelige hacker-aftaler, som amerikanske virksomheder og myndigheder har indgået med andre lande.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Fremover skal alle amerikanske hacker-ydelser til lande eller virksomheder uden for USA frem i lyset.

Sådan lyder kernen i en ny amerikansk lov.

Den pålægger i første omgang det amerikanske Udenrigsministerium inden for 90 dage at klarlægge overfor den amerikanske Kongres, hvordan ministeriet kontroller spredningen af amerikanske cybersikkerheds-ydelser til resten af verden.

I dag skal alle amerikanske virksomheder, der sælger hacker-ydelser til andre lande have tilladelse af det amerikanske Udenrigsministerium.

Men fornylig er det kommet frem, at amerikanske cybersikkerheds-virksomheder eksempelvis har hjulpet de Forenede Arabiske Emirater med at slå ned på politiske modstandere, skriver Reuters.

Det drejede sig om hacker-enheden Project Raven, der blev drevet af blandt andre tidligere amerikanske NSA-ansatte til at angribe politiske modstandere, menneskerettigheds-aktivister og journalister på emiraternes vegne.

Projektet blev desuden bistået af de amerikanske virksomheder Good Harbor, CyberPoint International og SRA International.

Det har rejst bekymringer om, at amerikanske cybersikkerheds-kompetencer, der er særligt udviklet til at beskytte amerikanske interesser, frit sælges på det internationale marked.

Kongresmedlem Dutch Ruppersberger siger til Reuters, at det er nødvendigt, at salget af hacker-ydelser bliver kontrolleret fra politisk side.

“Vi regulerer også eksporten af missiler og våben til fremmede lande, og vi er nødt til også at overvåge salget af cyber-kompetencer,” siger han.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect