Bill Gates vil betale mere i skat: Vil have ændret det 'uretfærdige' amerikanske skattesystem

En af verdens rigeste mennesker, Microsofts Bill Gates, vil have ændret det amerikanske skattesystem, så de rige kommer til at betale mere i skat. Se hans argumenter her.

Artikel top billede

Microsofts Bill Gates vil have ændret det amerikanske skattesystem, så de rige kommer til at betale mere i skat.

Det skriver han i sin årlige nytårshilsen, hvor han traditionen tro gør status over året, der gik.

“Jeg mener, at de rige bør betale mere, end de gør i dag. Og det inkluderer Melinda [Bill Gates’ hustru, Melinda Gates, red] og mig,” skriver han.

Bill Gates har i de senere år fokuseret sit arbejdsliv på velgørenhed, men han skriver, at han ‘naturligt nok’ ofte bliver spurgt om skattespørgsmålet som en af verdens rigeste mennesker.

“Jeg har i årevis argumentetet for et mere retfærdigt skattesystem. Det er ikke altid lige populært at argumentere for højere skatter [...] så jeg ønsker at være så klart i mælet som muligt,” skriver han.

Bill Gates peger på, at USA helt grundlæggende bruger flere penge, end landet får ind på skatter.

Hertil kommer, at det, som Bill Gates kalder for ‘velstands-kløften’ bliver større og større i USA.

“Afstanden mellem top- og bundindtægter i USA er meget større end det var tilfældet for 50 år siden. Ganske få mennesker scorer en stor del,” skriver han.

Han erkender, at han selv er en af disse mennesker.

“Jeg er blevet uforholdsmæssigt belønnet for mit arbejde, mens mange andre, der har arbejdet lige så hårdt, kæmper for at få det til at hænge sammen,” skriver han.

“Derfor ønsker jeg et skattesystem, hvor dem, der har flere penge, betaler en højere procentdel i skat,” lyder det.

Du kan læse hele Bill Gates skatte-brev her: Inequality in the next decade.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S