Bill Gates vil betale mere i skat: Vil have ændret det 'uretfærdige' amerikanske skattesystem

En af verdens rigeste mennesker, Microsofts Bill Gates, vil have ændret det amerikanske skattesystem, så de rige kommer til at betale mere i skat. Se hans argumenter her.

Artikel top billede

Microsofts Bill Gates vil have ændret det amerikanske skattesystem, så de rige kommer til at betale mere i skat.

Det skriver han i sin årlige nytårshilsen, hvor han traditionen tro gør status over året, der gik.

“Jeg mener, at de rige bør betale mere, end de gør i dag. Og det inkluderer Melinda [Bill Gates’ hustru, Melinda Gates, red] og mig,” skriver han.

Bill Gates har i de senere år fokuseret sit arbejdsliv på velgørenhed, men han skriver, at han ‘naturligt nok’ ofte bliver spurgt om skattespørgsmålet som en af verdens rigeste mennesker.

“Jeg har i årevis argumentetet for et mere retfærdigt skattesystem. Det er ikke altid lige populært at argumentere for højere skatter [...] så jeg ønsker at være så klart i mælet som muligt,” skriver han.

Bill Gates peger på, at USA helt grundlæggende bruger flere penge, end landet får ind på skatter.

Hertil kommer, at det, som Bill Gates kalder for ‘velstands-kløften’ bliver større og større i USA.

“Afstanden mellem top- og bundindtægter i USA er meget større end det var tilfældet for 50 år siden. Ganske få mennesker scorer en stor del,” skriver han.

Han erkender, at han selv er en af disse mennesker.

“Jeg er blevet uforholdsmæssigt belønnet for mit arbejde, mens mange andre, der har arbejdet lige så hårdt, kæmper for at få det til at hænge sammen,” skriver han.

“Derfor ønsker jeg et skattesystem, hvor dem, der har flere penge, betaler en højere procentdel i skat,” lyder det.

Du kan læse hele Bill Gates skatte-brev her: Inequality in the next decade.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S