Bill Gates vil betale mere i skat: Vil have ændret det 'uretfærdige' amerikanske skattesystem

En af verdens rigeste mennesker, Microsofts Bill Gates, vil have ændret det amerikanske skattesystem, så de rige kommer til at betale mere i skat. Se hans argumenter her.

Artikel top billede

Microsofts Bill Gates vil have ændret det amerikanske skattesystem, så de rige kommer til at betale mere i skat.

Det skriver han i sin årlige nytårshilsen, hvor han traditionen tro gør status over året, der gik.

“Jeg mener, at de rige bør betale mere, end de gør i dag. Og det inkluderer Melinda [Bill Gates’ hustru, Melinda Gates, red] og mig,” skriver han.

Bill Gates har i de senere år fokuseret sit arbejdsliv på velgørenhed, men han skriver, at han ‘naturligt nok’ ofte bliver spurgt om skattespørgsmålet som en af verdens rigeste mennesker.

“Jeg har i årevis argumentetet for et mere retfærdigt skattesystem. Det er ikke altid lige populært at argumentere for højere skatter [...] så jeg ønsker at være så klart i mælet som muligt,” skriver han.

Bill Gates peger på, at USA helt grundlæggende bruger flere penge, end landet får ind på skatter.

Hertil kommer, at det, som Bill Gates kalder for ‘velstands-kløften’ bliver større og større i USA.

“Afstanden mellem top- og bundindtægter i USA er meget større end det var tilfældet for 50 år siden. Ganske få mennesker scorer en stor del,” skriver han.

Han erkender, at han selv er en af disse mennesker.

“Jeg er blevet uforholdsmæssigt belønnet for mit arbejde, mens mange andre, der har arbejdet lige så hårdt, kæmper for at få det til at hænge sammen,” skriver han.

“Derfor ønsker jeg et skattesystem, hvor dem, der har flere penge, betaler en højere procentdel i skat,” lyder det.

Du kan læse hele Bill Gates skatte-brev her: Inequality in the next decade.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S