Ufærdigt it-system volder store problemer i Folkeskolen: Er ikke klar til nye regler

Folkeskolens registreringssystem TEA er ikke klar til i dag, hvor der træder nye fraværsregler i kraft i Folkeskolen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

It-systemet TEA er ikke klar til at håndtere opgaven med Folkeskolens nye fraværsregler, der træder i kraft i dag, skriver DR.

Reglerne betyder blandt andet, at alle elever skal registreres dagligt - nogle endda to gange om dagen.

Folketinget vedtog loven bag de nye regler i sommer, mens bekendtgørelsen, som skolerne skal følge, trådte i kraft 1. januar.

Men TEA er først klar om to til tre måneder.

Skolelederforeningens formand, Claus Hjortdal, siger til DR, at det manglende it-system er ‘et tydeligt signal’ om, at ‘politikerne ikke er klædt ordentligt på til at lave lovgivning på den her måde.’

“Det er et kæmpe stort forløb, som ikke vil få den store betydning, men det vil komme til at koste nogle hundrede millioner, og det er penge smidt ud af vinduet set med vores øjne. Vi kunne sagtens have brugt pengene på en bedre måde i folkeskolen end det her cirkusnummer, siger han.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland