I 20 år har Whitebox forsøgt at presse modenhedsmodel ind i den offentlige sektor: "Der er simpelthen en berøringsangst mod at blive målt på, hvor dygtig man er. Men værktøjerne er der"

Selvom Danmark er et af de mest digitaliserede samfund i verden, er vi faktisk ikke særlig gode til projektarbejdet, mener folkene bag benchmark-virksomheden Whitebox. Der findes dog et værktøj, der vil kunne forbedre det markant. "I det offentlige er man bange for at vise, hvad man ikke er god til, og den nulfejlskultur er et kæmpe problem for nogensinde at blive dygtigere," lyder det fra Whitebox-direktør.

Artikel top billede

Holdet bag Whitebox. Fra venstre: Per Hartlev, direktør, Morten Korsaa, partner, og Jørn Johansen, partner.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Forstå hvordan CMMI-modellen kan forbedre projektarbejdet i Danmark
  • Så lav er projektmodenheden i Danmark
  • Hvordan FDA i USA er gået fra ondt compliance-regime til fokus på kvalitet
  • De primære områder, som den offentlige sektor bør forbedre
  • Hvordan CMMI-modellen kan understøtte det danske udbudssystem
2.261
11:30 min
Vi bryster os i Danmark af at have en af de mest digitaliserede offentlige sektorer i verden, og FN har da også i 2018 udråbt Danmark til verdensmester i digitalisering.

Men det kommer måske med en høj pris i kroner og øre.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen