Artikel top billede

Bjarne Aarup, nyslået direktør hos Kimbrer Computer.

Har kendt stifter siden han var barn: Nu skifter Bjarne Aarup topkarriere i store it-virksomheder ud med direktør-stilling for 40 ansatte i Aars

Interview: Bjarne Aarup har skiftet en topstilling i DXC Technology ud med jobbet som administrerende direktør hos den lille it-forhandler Kimbrer Computer i Aars. "Jeg havde et ønske om at prøve noget nyt. Tiden var til noget andet," lyder det fra den nyslåede direktør, der her fortæller om, hvorfor han sagde ja til jobbet.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor skiftede Bjarne Aarup DXC ud med Kimbrer Computer
  • Bjarne Aarups forhold til Aars og stifterne bag Kimbrer Computer
  • Det bliver hans største udfordring som direktør
  • Her er hans primære opgaver
1.090
5:30 min
Som nordeuropæisk direktør for DXC Technology's Dynamics-forretning, Eclipse, havde Bjarne Aarup indtil årsskiftet nok af rejsedage rundt i de nordiske lande.

Kollegaer var der også nok af. Mere præcist omkring de 130.000 på verdensplan i hele DXC Technology.

I begyndelsen af året kunne Bjarne Aarup dog offentliggøre, at han havde takket ja til et nyt direktørjob hos en virksomhed i en noget anden størrelse.

Da Computerworld fanger Bjarne Aarup befinder sig i Nordjylland.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

"Et tillidsbrud" fra Microsoft: I denne populære Windows-funktion kan man logge ind med et udløbet password

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft vil opbevare nødkopier af sin kildekode centralt sted i Europa: Her skal kildekoden ligge

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse