Kinesisk teknologiselskab er klar til milliardstor børsintroduktion

Det kinesiske teknologiselskab Megvii er på vej med en børsintroduktion i Kina på 3,4 milliarder kroner. Virksomheden, der blandt andet udvikler software til ansigtsgenkendelse, er blandt de 28 selskaber, som USA sortlistede i oktober.

Artikel top billede

Det kinesiske teknologiselskab Megvii er på vej med en børsintrodution på 3,4 milliarder kroner.

Det skriver Reuters.

Det kinesiske selskab, der udvikler software til kunstig intelligens og ansigtsgenkendelse, er blandt de 28 kinesiske selskaber, som de amerikanske myndigheder sortlistede tilbage i oktober 2019.

Efter planen skal Megvii noteres på børsen i Hongkong efter det kinesiske nytår i slutningen af januar. Selskabet bliver således det første kinesiske AI-selskab, der børsnoteres.

Ifølge Reuters ser det ud til, at Megvii er blevet godkendt til en børsintroduktion på 500 millioner dollar - eller hvad der svarer til circa 3,4 milliarder kroner.

De 28 sortlistede, kinesiske selskaber skulle ifølge amerikanske myndigheder have være involveret i overgreb mod muslimske mindretal i Xinjiang-regionen.

Det kan du læse mere om her: USA forbyder samhandel med yderligere otte kinesiske it-selskaber - se dem her

Anklagerne førte til sortlistining, der i praksis betyder, at selskaber ikke må handle med amerikanske virksomheder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Jyske Bank

    Product Owner - Platforme (IT Drift)

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS