Maersk Tankers stifter digitalt shippingselskab

Et nyt digital shippingfirma, der skal nedbringe CO2-udslippet, ser nu dagens lys. Maersk Tankers står bag foretagendet.

Artikel top billede

(Foto: George Copae / by George Copae)

Maersk Tankers har oprettet et nyt digital shippingselskab.

Formålet med det nye selskab, der endnu ikke har fået et navn, er at udvikle og sælge digitale løsninger til produkttankindustrien, der skal hjælpe med at sænke omkostningerne og derigennem nedbringe CO2-udslippet.

Det fortæller Christian M. Ingerslev, administrerende direktør i Maersk Tankers, til Børsen.

"I løbet af det seneste års tid har vi udviklet et produkt, som beviseligt har sænket CO2-emissionerne. Det er med det for øje, at vi nu giver det mulighed for at få den bedst mulige succes i hele industrien. Hvis vi skal nå målet om at reducere CO2-udslippet med 50 procent i 2050, er det vigtigt, at vi som en af de største spillere går forrest," siger Christian M. Ingerslev til avisen.

Læs også: Mærsk overvejede at betale løsepenge til hackere efter kæmpe-angreb - CEO Søren Skou talte i telefon med Satya Nadella fem gange

Han bliver chefen for det nye selskab

Søren C. Meyer, som hidtil har været flådechef i Maersk Tankers, bliver topchef for det unavngivne digitale shippingfirma.

Her tager han 12 medarbejdere fra rederiets digitale udviklingsafdeling med sig over i det nye selskab.

Samlet har Maersk Tankers en digital investeringsramme på 50 millioner kroner i 2019, og størstedelen af det beløb skal ifølge Christian M. Ingerslev bruges på det digitale shippingfirma.

Læs også: Overblik: Hackerangrebet på Mærsk - set indefra: Her er it-direktør Tom Christensens dramatiske fortælling om angrebet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S