Overblik: Hackerangrebet på Mærsk - set indefra: Her er it-direktør Tom Christensens dramatiske fortælling om angrebet

Overblik: For et år siden ramte et ødelæggende hackerangreb pludselig A.P. Møller-Mærsk, der blev lagt på den anden ende en helt almindelig tirsdag. På dækket stod it-direktør Tom Christensen. Her er hans historie om hacker-angrebet - og hvordan rederiet reagerede.

Artikel top billede

Overblik: Det var i sidste uge præcist et år siden, at A.P. Møller-Mærsk ud af det blå pludselig blev ramt af et alt-ødelæggende hackerangreb.

Nærmest fra minut til minut stod det store selskab på den anden ende med en farlig virus smadrende rundt i computer-systemerne.

Angrebet med Petya-virussen var så voldsomt, at det endte med at koste A.P. Møller-Mærsk næsten to milliarder kroner i tabte indtægter og andre skadevirkninger.

Du kan læse mere om angrebet her: Indsigt: Seks vigtige konklusioner om det store hacker-angreb mod Mærsk efter nyt regnskab.

Midt på broen stod den globale direktør for it-infrastruktur og drift i Maersk Oil & Gas, Tom Christensen.

Læs hele hans fortælling om en af danmarkshistoriens mest ødelæggende hackerangreb i tre kapitler - time for time.

Kapitel 1: For et år siden rystede giftig virus A.P. Møller-Mærsk: Her er it-direktør Tom Christensens historie om angrebet - time for time
På en helt almindelig tirsdag sidste år forvandlede A.P. Møller-Mærsks hovedkvarter på Esplanaden sig til en krigzone. Midt i kampen for at bevare herredømmet over Maersk Oil & Gas-forretningen stod it-direktør Tom Christensen. Her er første del af hans beretning fra 10 voldsomme dage.

Kapitel 2: Hos Maersk Oil & Gas kæmpede it-folk i døgndrift for at få virksomheden på højkant efter cyberangrebet: "Jeg kan slet ikke huske, om jeg tog hjem på dag to"
Dagen efter det store angreb på A.P. Møller-Mærsk bliver skæbnesvanger. Den forventede redningskrans fra Microsoft udebliver, og det udfordrer Maersk Oil & Gas. Her er anden del af Tom Christensens beretning om cyberangrebet, der lagde en af Danmarks største virksomheder ned.

Kapitel 3: Er den farlige virus kommet ind hos Maersk Oil & Gas?: "Så længe du ikke ved, om du er ramt, er du nødt til at agere som om, at du er ramt"
Hos Maersk Oil & Gas finder de endelig ud af, om virussen er kommet ind i deres system. Læs her tredje og sidste kapitel af it-direktør Tom Christensens beretning fra de vilde dage, da en af Danmarks største virksomheder kom under alvorligt angreb.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S