SKI fremrykker genudbud af store it-rammeaftaler på grund af 'juridisk usikkerhed'

En juridisk vurdering fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen betyder, at Staten og Kommunernes Indkøbsservice, SKI, nu fremrykker genudbuddene af to store it-rammeaftaler. "Ærgerligt," lyder det fra SKI's topchef.

Artikel top billede

Signe Lynggaard Madsen, administrerende direktør i SKI.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i baggrunden for genudbuddene af de to store SKI-rammeaftaler bliver fremrykket
  • Bliv klogere på problematikken
  • Se SKI's reaktion
530
2:45 min
På grund af juridisk usikkerhed fremrykker Staten og Kommunernes Indkøbsservice, SKI, nu genudbuddene af to store it-aftaler.

Der er tale om rammeaftalerne 02.15 It-rådgivning og 02.17 It-konsulenter, der kunne løbe helt frem til henholdsvis april 2021 og december 2021, som nu bliver genudbudt.

Aftalerne bliver nu i stedet sat til at udløbe i sommeren 2020, hvor det forventes, at leverandørerne kan tiltræde de nye aftaler.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect