Samsungs indtjening står til drastisk fald: Bliver 53 procent lavere end året før

Samsungs driftsresultat for 2019 står til at blive barberet ned med 53 procent, melder selskabet. En faldende efterspørgsel på chips presser it-giganten.

Artikel top billede

Sydkoreanske Samsung har været presset af en faldende efterspørgsel på chips siden slutningen af 2018.

Derfor varsler it-giganten et fald i driftsresultatet på hele 53 procent for 2019 i forhold til året før, skriver ZDNet.

Selskabet, der er verdens største chip-producent, har netop været ude at guide for sidste års økonomiske resultater.

Selve årsregnskabet vil dog først være udarbejdet færdig senere på året, hvor de præcise tal vil fremgå.

Læs også: Samsung klar med to atypiske smartphones: Sender dyre light-modeller på gaden

Ikke desto mindre ser driftsresultatet for hele 2019 ud til at lande på 23,7 milliarder dollar, eller hvad der svarer til 160 milliarder kroner.

Det er en halvering af 2018-resultatet og det laveste siden 2015.

Driftsresultatet for fjerde kvartal tog også et dyk på 34 procent i forhold til samme kvartal i 2018, og landede derved på 40 milliarder kroner.

Bedre end forventet

Samsungs udmelding om driftsresultatet for 2019 var dog en anelse højere, end hvad analytikerne havde forventet.

Det fik selskabets aktiekurs til at stige med 2,2 procent ved morgenhandlen på den koreanske børs.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S