Bog: Gør det kort, for pokker!

I bogen ”The 3-Minute Rule” fortæller Hollywood-veteran, hvordan du kan gøre dine præsentationer kortere og meget, meget skarpere.

Artikel top billede

De fleste kender det: En kollega skal præsentere sit seneste projekt, salgsdirektøren berette om seneste iteration af firmaets mission-vision-value eller en medstuderende fortælle om en undersøgelse. Det trækker ud. Og ud.

En time i Outlook-kalenderen bliver til en halvanden. Hovedet bliver tungt, pointerne fortaber sig i snakketågen og pludselig er dyrebar tid gået på noget, der kunne have været leveret langt hurtigere.

Men tænk, hvis der fandtes en fejlsikker metode til at levere enhver slags præsentation på under tre minutter – uden at en eneste væsentlig pointe gik tabt?

Det gør der faktisk, i hvert fald hvis man skal tro bogen ”The 3-Minute Rule” af Brant Pinvidic.

Brant Pinvidic er lidt af en altmuligmand i Hollywood. Han er tidligere prisvindende filminstruktør, tv-producer, podcaster. I dag er han konsulent, som rådgiver direktører overalt i verden.

Pinvidics pointe er, at enhver præsentation bør følge den samme dramaturgi, som når han pitchede tv-shows til de store studier i Hollywood. Det handler om at gøre sin præsentation så enkel som mulig og få sagt det, man vil sige, på højst på tre minutter.

Med treminuttersreglen overfører Pinvidic Hollywood-modellen til enhver hverdagssituation, hvor man skal præsentere sine holdninger, et projekt eller en idé til en jobsamtale, på kontoret eller i hjemmet.

Skal man være kritisk, er det måske lidt optimistisk at forestille sig, at samtlige oplæg altid kan kortes ned til tre minutter.

Men bogens idé om at skære dem ned til det absolut essentielle er så sympatisk, at den fortjener al tænkelig medgang – og selv garvede PowerPoint-krigere kan stensikkert lære et brugbart tip eller to.

Fakta: The 3-Minute Rule: Say Less to Get More from Any Pitch or Presentation. Forfatter: Brant Pinvidic. Forlag: Portfolio

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS