Danske kommuner er nu klar til at tage disse seks teknologier i brug

Hvilke teknologier er klar til brug i de danske kommuner, og hvor bør de danske kommuner slå koldt vand i blodet? Det kommer KL og Kombit med et bud på i en ny undersøgelse.

Artikel top billede

Foto: Skærmbillede fra Kommunernes Teknologiradar 2020.

Apps, softwarerobotter og big data er nogle af de teknologier, som de danske kommuner nu er klar til at tage i brug.

Det fremgår af en undersøgelse af en række nye teknologiers potentiale i de danske kommunerne, som Kommunernes Landsforening (KL) og Kombit har foretaget.

Undersøgelsen bærer navnet Kommunernes Teknologiradar 2020, og den fordeler teknologierne i fire kategorier: Klar, afprøv, hold øje og afvent.

KL oplyser, at undersøgelsen er udarbejdet med hjælp fra konsulentvirksomheden Deloitte Digital, der sammen med en række eksperter udvalgt 20 teknologier, som på en skala fra 1-10 er blevet vurderet udfra kriterierne udviklingsstadie, omkostningsniveau og skaleringspotentiale.

Læs også: KMD's nye CTO frygter, at det offentlige lader sig skræmme af it-skandalerne: "Det offentlige må aldrig blive bange for at være first mover"

Disse seks teknologier er klar til brug

I kategorien"klar" finder vi følgende teknologier, som i mange tilfælde allerede er blevet anvendt i nogle kommuner i flere år.

Følgende teknologier er ifølge teknologiradaren klar lige nu:

• Apps
• Skærme og selvbetjening
• RPA (softwarerobotter)
• Video og visuel kontakt
• Cloud
• Big data

Læs også: Styrelse fik hjælp fra software-robotter, da den skulle udflyttes til Hjørring: Automatisering af rutinearbejde kan frigøre mange tusinde timer

Disse teknologier er klar til afprøvning

Lidt længere ude på radaren finder vi kategorien "afprøv", der dækker over teknologier, som er klar til at blive afprøvet.

Her finder vi følgende teknologier:

• IoT og sensorer
• Droner
• Chatbots
• Fysiske robotter
• Virtual reality (VR)
• 3D-print
• Kunstig intelligens (AI)

Hold øje med...

Tager vi et skridt endnu længere ud på radaren, finder vi de teknologier, der rummer et potentiale, som kommunerne skal være opmærksomme på, men som endnu ikke er helt klar til afprøvning.

Her finder vi følgende teknologier:

• Edge Computing
• Augmented reality (AR)
• Virtuelle digitale assistenter
• Digital Twin

Træd på bremsen her

Aller yderst på teknologiradaren finder vi de teknologier, hvor kommunerne gør klogt i at træde på bremsen og vente på at teknologierne bliver mere modne.

Her finder vi følgende teknologier:

• Autonome køretøjer
• Blockchain
• Kvantecomputere

Du læse hele undersøgelsen her.

Læs også: Danske kommuner er vilde med førerløse busser, men nu bliver teknologien dømt ud af dansk forsker: "Det giver ingen mening at anvende dem nogen steder"

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg