Pentagon advarer mod kritisk sikkerhedsbrist i Mozilla Firefox

Det amerikanske forsvarsministerium advarer nu alle mod en sårbarhed i Mozilla Firefox, som alle bør patche med det samme.

Artikel top billede

Den populære browser Firefox har udsendt en patch til alle brugere, for at rette en række sikkerhedshuller.

De udsendte rettelser er så alvorlige, at selv det amerikanske forsvarsministerium nu opfordrer alle til at opdatere softwaren.

På sin hjemmeside opfordrer Homeland Security (USA's nationale sikkerhedstjeneste, red.) således til, at alle brugere med det samme får installeret de seneste patches og dermed lukket det kritiske sikkerhedshul.

Læs også: Mozilla tredobler dusøren for at finde sikkerhedshuller i Firefox

"Mozilla har frigivet en sikkerhedsopdatering, der adresserer en sårbarhed i Firefox, Firefox ESR og Thunderbird. En angriber kan udnytte sårbarhederne til at få kontrol over et inficeret system," skriver Homeland Securitys cybersikkerhedsenhed.

Homeland Security forklarer ikke, hvorfor sikkerhedsbristen tilsyneladende er så alvorlig, at den er relevant for den amerikanske sikkerhedstjeneste.

Mozilla vurderer selv, at sårbarheden i Firefox er 'kritisk', hvilket er et af de mest alvorlige niveauer, de fleste virksomheder arbejder med.

Læs også: Her er årets mest populære browsere: Chrome mister momentum, mens Microsoft og Apple vinder frem

Ifølge en analyse fra selskabet Netmarketshare, så bruger 8,3 procent af alle internetbrugere Firefox. Det er dog fortsat Google Chrome, der er den suverænt mest populære browser med en markedsandel på hele 66,6 procent.

Du kan læse mere om patchen på Mozillas egen hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS