Pentagon advarer mod kritisk sikkerhedsbrist i Mozilla Firefox

Det amerikanske forsvarsministerium advarer nu alle mod en sårbarhed i Mozilla Firefox, som alle bør patche med det samme.

Artikel top billede

Den populære browser Firefox har udsendt en patch til alle brugere, for at rette en række sikkerhedshuller.

De udsendte rettelser er så alvorlige, at selv det amerikanske forsvarsministerium nu opfordrer alle til at opdatere softwaren.

På sin hjemmeside opfordrer Homeland Security (USA's nationale sikkerhedstjeneste, red.) således til, at alle brugere med det samme får installeret de seneste patches og dermed lukket det kritiske sikkerhedshul.

Læs også: Mozilla tredobler dusøren for at finde sikkerhedshuller i Firefox

"Mozilla har frigivet en sikkerhedsopdatering, der adresserer en sårbarhed i Firefox, Firefox ESR og Thunderbird. En angriber kan udnytte sårbarhederne til at få kontrol over et inficeret system," skriver Homeland Securitys cybersikkerhedsenhed.

Homeland Security forklarer ikke, hvorfor sikkerhedsbristen tilsyneladende er så alvorlig, at den er relevant for den amerikanske sikkerhedstjeneste.

Mozilla vurderer selv, at sårbarheden i Firefox er 'kritisk', hvilket er et af de mest alvorlige niveauer, de fleste virksomheder arbejder med.

Læs også: Her er årets mest populære browsere: Chrome mister momentum, mens Microsoft og Apple vinder frem

Ifølge en analyse fra selskabet Netmarketshare, så bruger 8,3 procent af alle internetbrugere Firefox. Det er dog fortsat Google Chrome, der er den suverænt mest populære browser med en markedsandel på hele 66,6 procent.

Du kan læse mere om patchen på Mozillas egen hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension