Pentagon advarer mod kritisk sikkerhedsbrist i Mozilla Firefox

Det amerikanske forsvarsministerium advarer nu alle mod en sårbarhed i Mozilla Firefox, som alle bør patche med det samme.

Artikel top billede

Den populære browser Firefox har udsendt en patch til alle brugere, for at rette en række sikkerhedshuller.

De udsendte rettelser er så alvorlige, at selv det amerikanske forsvarsministerium nu opfordrer alle til at opdatere softwaren.

På sin hjemmeside opfordrer Homeland Security (USA's nationale sikkerhedstjeneste, red.) således til, at alle brugere med det samme får installeret de seneste patches og dermed lukket det kritiske sikkerhedshul.

Læs også: Mozilla tredobler dusøren for at finde sikkerhedshuller i Firefox

"Mozilla har frigivet en sikkerhedsopdatering, der adresserer en sårbarhed i Firefox, Firefox ESR og Thunderbird. En angriber kan udnytte sårbarhederne til at få kontrol over et inficeret system," skriver Homeland Securitys cybersikkerhedsenhed.

Homeland Security forklarer ikke, hvorfor sikkerhedsbristen tilsyneladende er så alvorlig, at den er relevant for den amerikanske sikkerhedstjeneste.

Mozilla vurderer selv, at sårbarheden i Firefox er 'kritisk', hvilket er et af de mest alvorlige niveauer, de fleste virksomheder arbejder med.

Læs også: Her er årets mest populære browsere: Chrome mister momentum, mens Microsoft og Apple vinder frem

Ifølge en analyse fra selskabet Netmarketshare, så bruger 8,3 procent af alle internetbrugere Firefox. Det er dog fortsat Google Chrome, der er den suverænt mest populære browser med en markedsandel på hele 66,6 procent.

Du kan læse mere om patchen på Mozillas egen hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S