Mozilla tredobler dusøren for at finde sikkerhedshuller i Firefox

Brugere kan nu score omkring 100.000 kroner ved at afsløre sikkerhedshuller i Mozillas Firefox-browser.

Artikel top billede

I forsøget på at komme sikkerhedshuller og svagheder i Firefox-browseren til livs tredobler selskabet bag Firefox, Mozilla, nu dusøren for at rapportere fejl.

Mozilla fejrer Firefox 15 års jubilæum ved at tredoble dusøren til 15.000 dollar svarende til lidt over 100.000 kroner.

Det skriver The Register.

Der er tale om Mozillas Bug Bounty-program, hvor det står alle brugere frit for at rapportere bugs i Firefox til Mozilla.

Selvom der er gode penge at tjene på at hjælpe Mozilla, er der stadig et stykke op til luftlaget for dusører hos Microsoft.

Microsofts udlodder nemlig en dusør på op til 40.000 dollar - svarende til omkring 270.000 kroner - for at afsløre svagheder i it-gigantens cloud-tjeneste, Microsoft Azure.

Det kan du læse mere om her: Microsoft fordobler dusør til hackere: Tilbyder over 250.000 for at afsløre Azure-sårbarheder

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,