Mozilla tredobler dusøren for at finde sikkerhedshuller i Firefox

Brugere kan nu score omkring 100.000 kroner ved at afsløre sikkerhedshuller i Mozillas Firefox-browser.

Artikel top billede

I forsøget på at komme sikkerhedshuller og svagheder i Firefox-browseren til livs tredobler selskabet bag Firefox, Mozilla, nu dusøren for at rapportere fejl.

Mozilla fejrer Firefox 15 års jubilæum ved at tredoble dusøren til 15.000 dollar svarende til lidt over 100.000 kroner.

Det skriver The Register.

Der er tale om Mozillas Bug Bounty-program, hvor det står alle brugere frit for at rapportere bugs i Firefox til Mozilla.

Selvom der er gode penge at tjene på at hjælpe Mozilla, er der stadig et stykke op til luftlaget for dusører hos Microsoft.

Microsofts udlodder nemlig en dusør på op til 40.000 dollar - svarende til omkring 270.000 kroner - for at afsløre svagheder i it-gigantens cloud-tjeneste, Microsoft Azure.

Det kan du læse mere om her: Microsoft fordobler dusør til hackere: Tilbyder over 250.000 for at afsløre Azure-sårbarheder

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,