Mozilla tredobler dusøren for at finde sikkerhedshuller i Firefox

Brugere kan nu score omkring 100.000 kroner ved at afsløre sikkerhedshuller i Mozillas Firefox-browser.

Artikel top billede

I forsøget på at komme sikkerhedshuller og svagheder i Firefox-browseren til livs tredobler selskabet bag Firefox, Mozilla, nu dusøren for at rapportere fejl.

Mozilla fejrer Firefox 15 års jubilæum ved at tredoble dusøren til 15.000 dollar svarende til lidt over 100.000 kroner.

Det skriver The Register.

Der er tale om Mozillas Bug Bounty-program, hvor det står alle brugere frit for at rapportere bugs i Firefox til Mozilla.

Selvom der er gode penge at tjene på at hjælpe Mozilla, er der stadig et stykke op til luftlaget for dusører hos Microsoft.

Microsofts udlodder nemlig en dusør på op til 40.000 dollar - svarende til omkring 270.000 kroner - for at afsløre svagheder i it-gigantens cloud-tjeneste, Microsoft Azure.

Det kan du læse mere om her: Microsoft fordobler dusør til hackere: Tilbyder over 250.000 for at afsløre Azure-sårbarheder

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S