Advokatbranchen satser på digitale produkter - men kan bevæge sig på kanten af loven

Grænserne mellem advokatydelser og digitale ydelser bliver mere og mere flydende, og det kan bringe de store advokathuse på kant med loven.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

De store advokathuse tilbyder i stigende grad digitale løsninger, der eksempelvis kan bestå af udarbejdelser af dataanalyser, løsninger til digitale testamenter eller skabeloner for udbudsmateriale.

Men ifølge erhvervsmediet Finans bevæger advokathusene sig dermed også i stigende grad på kanten af reglerne for, hvordan man må drive advokatvirksomhed i Danmark.

Reglerne skal blandt andet sikre, at kunderne kan gennemskue om de er beskyttet af de særlige regler i advokatbranchen, eller om de handler på almindelige forretningsvilkår, som det er tilfældet, når man handler med en traditionel it-virksomhed.

”Retsplejeloven foreskriver, at advokatselskaber skal drive ”advokatvirksomhed”. Dermed er det forbudt for advokater at drive al mulig anden virksomhed inden for rammerne af et advokatselskab - for eksempel udvikling af it-løsninger med henblik på salg,” siger Mads Bryde Andersen, juraprofessor ved Københavns Universitet til Finans.

Læs også: Danske advokatfirmaer og stort fagforbund har overtrådt GDPR - Datatilsynet udsteder påbud

Advokat-firma stifer it-selskab

Hos advokathuset Bech Bruun har man ifølge Finans derfor valgt en løsning, hvor man har opkøbt it-virksomheden d60 og samtidig valgt at etablere et selvstændigt it-selskab ved navn .legal.

Det skal være med til at synliggøre, at kunderne handler med et it-selskab og ikke et traditionelt advokatfirma.

Bech Bruun har i en pressemeddelelse oplyst, at det nye selskab kommer til at overtage kompetencerne fra d60 og får ansvaret for at udvikle digitale juridiske løsninger baseret på teknologier som machine learning og kunstig intelligens.

”Digitaliseringen giver os en masse nye muligheder for at hjælpe vores kunder, også med deres eget interne juridiske arbejde. Vores fundament som en af landets største advokatvirksomheder er naturligvis fortsat at levere højtspecialiseret juridisk rådgivning, men det nye i vores strategi er at bruge vores ekspertise til at udvikle digitale løsninger af meget høj kvalitet, så vores kunder får fuldt udbytte af mulighederne i teknologier som for eksempel kunstig intelligens og maskinlæring”, forklarede Christian Ejvin Andersen, administrerende direktør i Bech-Bruun, i november i en pressemeddelelse.

Læs også: Kommuner og regioner er i vildrede om public cloud: "Vi mangler klare retningslinjer fra Datatilsynet og Justitsministeriet"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job