Advokatbranchen satser på digitale produkter - men kan bevæge sig på kanten af loven

Grænserne mellem advokatydelser og digitale ydelser bliver mere og mere flydende, og det kan bringe de store advokathuse på kant med loven.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

De store advokathuse tilbyder i stigende grad digitale løsninger, der eksempelvis kan bestå af udarbejdelser af dataanalyser, løsninger til digitale testamenter eller skabeloner for udbudsmateriale.

Men ifølge erhvervsmediet Finans bevæger advokathusene sig dermed også i stigende grad på kanten af reglerne for, hvordan man må drive advokatvirksomhed i Danmark.

Reglerne skal blandt andet sikre, at kunderne kan gennemskue om de er beskyttet af de særlige regler i advokatbranchen, eller om de handler på almindelige forretningsvilkår, som det er tilfældet, når man handler med en traditionel it-virksomhed.

”Retsplejeloven foreskriver, at advokatselskaber skal drive ”advokatvirksomhed”. Dermed er det forbudt for advokater at drive al mulig anden virksomhed inden for rammerne af et advokatselskab - for eksempel udvikling af it-løsninger med henblik på salg,” siger Mads Bryde Andersen, juraprofessor ved Københavns Universitet til Finans.

Læs også: Danske advokatfirmaer og stort fagforbund har overtrådt GDPR - Datatilsynet udsteder påbud

Advokat-firma stifer it-selskab

Hos advokathuset Bech Bruun har man ifølge Finans derfor valgt en løsning, hvor man har opkøbt it-virksomheden d60 og samtidig valgt at etablere et selvstændigt it-selskab ved navn .legal.

Det skal være med til at synliggøre, at kunderne handler med et it-selskab og ikke et traditionelt advokatfirma.

Bech Bruun har i en pressemeddelelse oplyst, at det nye selskab kommer til at overtage kompetencerne fra d60 og får ansvaret for at udvikle digitale juridiske løsninger baseret på teknologier som machine learning og kunstig intelligens.

”Digitaliseringen giver os en masse nye muligheder for at hjælpe vores kunder, også med deres eget interne juridiske arbejde. Vores fundament som en af landets største advokatvirksomheder er naturligvis fortsat at levere højtspecialiseret juridisk rådgivning, men det nye i vores strategi er at bruge vores ekspertise til at udvikle digitale løsninger af meget høj kvalitet, så vores kunder får fuldt udbytte af mulighederne i teknologier som for eksempel kunstig intelligens og maskinlæring”, forklarede Christian Ejvin Andersen, administrerende direktør i Bech-Bruun, i november i en pressemeddelelse.

Læs også: Kommuner og regioner er i vildrede om public cloud: "Vi mangler klare retningslinjer fra Datatilsynet og Justitsministeriet"

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS