Center for Cybersikkerhed bliver en del af kendt alarmtjeneste som det blot syvende land i verden

I fremtiden har Center for Cybersikkerhed direkte og gratis forbindelse til den kendte tjeneste 'Have I Been Pwned', der skal hjælpe med at sikre Danmarks offentlige domæner.

Artikel top billede

I fremtiden får Center for Cybersikkerhed gratis adgang til databasen ’Have I Been Pwned’, der overvåger datalæk.

Det oplyser stifteren bag siden, Troy Hunt, på sin blog.

"Jeg er glad for at kunne byde det første land ombord hos Have I Been Pwend i 2020 - Danmark!" skriver Troy Hunt.

Læs også: Ny udvidelse til Google Chrome: Holder øje med om dine passwords er blevet hacket

Siden samler og advarer brugere, hver gang deres e-mailadresser eller adgangskoder er blevet lækket som følge af et hackerangreb.

I dag bliver den i stort omfang brugt af private, der bliver notificeret, hvis deres oplysninger er en del af store datalæk.

Dermed får Center for Cybersikkerhed selv besked, hvis et offentligt domæne eller mailadresse i fremtiden er en del af et større læk af brugerdata.

Ni milliarder lækkede konti

Foruden Danmark er også Spanien, Irland, Storbritannien, Australien,
Norge Østrig og Schweitz’ efterretningstjenester tilmeldt tjenesten.

Læs også: 560 millioner hackede login-oplysninger lækket i offentlig database

Troy Hunt arbejder ifølge sin blog på at få endnu flere lande tilmeldt sin tjeneste.

Have I Been Pwned er den største tjeneste af sin slags, og har indgået
flere samarbejder med blandt andet Mozilla Firefox, der skal sikre
brugernes oplysninger.

Siden sin start har hjemmesiden informeret om mere end ni milliarder lækkede kontooplysninger fra mere end 400 hjemmesider verden over.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job