Center for Cybersikkerhed bliver en del af kendt alarmtjeneste som det blot syvende land i verden

I fremtiden har Center for Cybersikkerhed direkte og gratis forbindelse til den kendte tjeneste 'Have I Been Pwned', der skal hjælpe med at sikre Danmarks offentlige domæner.

Artikel top billede

I fremtiden får Center for Cybersikkerhed gratis adgang til databasen ’Have I Been Pwned’, der overvåger datalæk.

Det oplyser stifteren bag siden, Troy Hunt, på sin blog.

"Jeg er glad for at kunne byde det første land ombord hos Have I Been Pwend i 2020 - Danmark!" skriver Troy Hunt.

Læs også: Ny udvidelse til Google Chrome: Holder øje med om dine passwords er blevet hacket

Siden samler og advarer brugere, hver gang deres e-mailadresser eller adgangskoder er blevet lækket som følge af et hackerangreb.

I dag bliver den i stort omfang brugt af private, der bliver notificeret, hvis deres oplysninger er en del af store datalæk.

Dermed får Center for Cybersikkerhed selv besked, hvis et offentligt domæne eller mailadresse i fremtiden er en del af et større læk af brugerdata.

Ni milliarder lækkede konti

Foruden Danmark er også Spanien, Irland, Storbritannien, Australien,
Norge Østrig og Schweitz’ efterretningstjenester tilmeldt tjenesten.

Læs også: 560 millioner hackede login-oplysninger lækket i offentlig database

Troy Hunt arbejder ifølge sin blog på at få endnu flere lande tilmeldt sin tjeneste.

Have I Been Pwned er den største tjeneste af sin slags, og har indgået
flere samarbejder med blandt andet Mozilla Firefox, der skal sikre
brugernes oplysninger.

Siden sin start har hjemmesiden informeret om mere end ni milliarder lækkede kontooplysninger fra mere end 400 hjemmesider verden over.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en dygtig medarbejder til sektionen for Infrastruktursystemer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Datafagtekniker til Electronic Warfare sektion i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Domain and Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S