Center for Cybersikkerhed bliver en del af kendt alarmtjeneste som det blot syvende land i verden

I fremtiden har Center for Cybersikkerhed direkte og gratis forbindelse til den kendte tjeneste 'Have I Been Pwned', der skal hjælpe med at sikre Danmarks offentlige domæner.

Artikel top billede

I fremtiden får Center for Cybersikkerhed gratis adgang til databasen ’Have I Been Pwned’, der overvåger datalæk.

Det oplyser stifteren bag siden, Troy Hunt, på sin blog.

"Jeg er glad for at kunne byde det første land ombord hos Have I Been Pwend i 2020 - Danmark!" skriver Troy Hunt.

Læs også: Ny udvidelse til Google Chrome: Holder øje med om dine passwords er blevet hacket

Siden samler og advarer brugere, hver gang deres e-mailadresser eller adgangskoder er blevet lækket som følge af et hackerangreb.

I dag bliver den i stort omfang brugt af private, der bliver notificeret, hvis deres oplysninger er en del af store datalæk.

Dermed får Center for Cybersikkerhed selv besked, hvis et offentligt domæne eller mailadresse i fremtiden er en del af et større læk af brugerdata.

Ni milliarder lækkede konti

Foruden Danmark er også Spanien, Irland, Storbritannien, Australien,
Norge Østrig og Schweitz’ efterretningstjenester tilmeldt tjenesten.

Læs også: 560 millioner hackede login-oplysninger lækket i offentlig database

Troy Hunt arbejder ifølge sin blog på at få endnu flere lande tilmeldt sin tjeneste.

Have I Been Pwned er den største tjeneste af sin slags, og har indgået
flere samarbejder med blandt andet Mozilla Firefox, der skal sikre
brugernes oplysninger.

Siden sin start har hjemmesiden informeret om mere end ni milliarder lækkede kontooplysninger fra mere end 400 hjemmesider verden over.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job