Center for Cybersikkerhed bliver en del af kendt alarmtjeneste som det blot syvende land i verden

I fremtiden har Center for Cybersikkerhed direkte og gratis forbindelse til den kendte tjeneste 'Have I Been Pwned', der skal hjælpe med at sikre Danmarks offentlige domæner.

Artikel top billede

I fremtiden får Center for Cybersikkerhed gratis adgang til databasen ’Have I Been Pwned’, der overvåger datalæk.

Det oplyser stifteren bag siden, Troy Hunt, på sin blog.

"Jeg er glad for at kunne byde det første land ombord hos Have I Been Pwend i 2020 - Danmark!" skriver Troy Hunt.

Læs også: Ny udvidelse til Google Chrome: Holder øje med om dine passwords er blevet hacket

Siden samler og advarer brugere, hver gang deres e-mailadresser eller adgangskoder er blevet lækket som følge af et hackerangreb.

I dag bliver den i stort omfang brugt af private, der bliver notificeret, hvis deres oplysninger er en del af store datalæk.

Dermed får Center for Cybersikkerhed selv besked, hvis et offentligt domæne eller mailadresse i fremtiden er en del af et større læk af brugerdata.

Ni milliarder lækkede konti

Foruden Danmark er også Spanien, Irland, Storbritannien, Australien,
Norge Østrig og Schweitz’ efterretningstjenester tilmeldt tjenesten.

Læs også: 560 millioner hackede login-oplysninger lækket i offentlig database

Troy Hunt arbejder ifølge sin blog på at få endnu flere lande tilmeldt sin tjeneste.

Have I Been Pwned er den største tjeneste af sin slags, og har indgået
flere samarbejder med blandt andet Mozilla Firefox, der skal sikre
brugernes oplysninger.

Siden sin start har hjemmesiden informeret om mere end ni milliarder lækkede kontooplysninger fra mere end 400 hjemmesider verden over.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision