560 millioner hackede login-oplysninger lækket i offentlig database

Hackerangreb på blandt andet LinkedIn og Dropbox har betydet, at millioner af kunder har fået stjålet oplysninger. Nu har en ukendt person indsamlet og offentliggjort dem i en database.

Artikel top billede

560 millioner stjålne login-oplysninger til populære internettjenester er blevet samlet og offentliggjort på internettet i en ny database.

Databasen tæller blandt andet brugernavne og kodeord til et stort antal LinkedIn-konti, der sandsynligvis stammer fra et stort angreb på det sociale medie tilbage i 2012.

Samme år blev også fildelingstjenesten Dropbox hacket, og den nye database indeholder da også komplette login-oplysninger til et stort antal konti netop der.

Det er den australske sikkerhedsekspert Troy Hunt, der gør opmærksom på den frit tilgængelige Mongo-database, der også indeholder brugeroplysninger fra blandt andet Tumblr, Last.fm og Adobe.

Tjek om du er ramt

Troy Hunt er kendt for at drive hjemmesiden Have I Been Pwned?, hvor man kan indtaste sin email eller sit brugernavn til en given tjeneste og se, om man er blevet hacket.

Hun har netop opdateret hjemmesiden til også at indeholde oplysningerne fra den nye database, og han opfordrer alle til at tjekke, om de er blevet ramt.

Du kan finde Have I Been Pwned her.

Læs også: Skift dit LinkedIn-password nu: Hackeren 'Peace' sælger 117 millioner kontooplysninger

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Tester i PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Frode Laursen A/S

Systemadministrator

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

Københavnsområdet

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg