Amazon fyrer medarbejdere for at lække kunders e-mail-adresser og telefonnumre

Flere medarbejdere er blevet afskediget hos Amazon for at lække kunders telefonnumre og e-mail-adresser til tredjeparter.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Amazon har fyret ukendt antal medarbejdre for at lække kunders e-mail-adresser og telefonnumre til tredjeparter.

Det skriver Bloomberg på baggrund af en e-mail, som Amazon har rundsendt til de berørte kunder.

"Vi skriver for at lade dig vide, at din e-mail-adresse og telefonnummer er blevet videregivet til en tredjepart af en Amazon-medarbejder, hvilket har brudt vores regler. Som følge af det er den ansvarlige medarbejder blevet opsagt, og vi støtter enhver retshåndhævelse i en retssag," lyder det i e-mailen, der fortsætter:

"Ingen andre oplysninger fra din konto er blevet videregivet. Det er ikke resultatet af noget, som du har gjort, og du behøver ikke at gøre noget."

Amazon oplyser til Bloomberg, at det drejer sig om flere medarbejdere, men den Seattle-baserede it-gigant, ønsker hverken at oplyse, hvor mange medarbejdere, der er blevet opsagt, eller hvor mange kunder, som er berørt.

Læs også: AWS lukker og slukker for den sidste af 7.500 Oracle-servere: Se hvordan medarbejderne fejrer det med jubel og champagne her

Læses lige nu

    Annonce

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S