Amazon fyrer medarbejdere for at lække kunders e-mail-adresser og telefonnumre

Flere medarbejdere er blevet afskediget hos Amazon for at lække kunders telefonnumre og e-mail-adresser til tredjeparter.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Amazon har fyret ukendt antal medarbejdre for at lække kunders e-mail-adresser og telefonnumre til tredjeparter.

Det skriver Bloomberg på baggrund af en e-mail, som Amazon har rundsendt til de berørte kunder.

"Vi skriver for at lade dig vide, at din e-mail-adresse og telefonnummer er blevet videregivet til en tredjepart af en Amazon-medarbejder, hvilket har brudt vores regler. Som følge af det er den ansvarlige medarbejder blevet opsagt, og vi støtter enhver retshåndhævelse i en retssag," lyder det i e-mailen, der fortsætter:

"Ingen andre oplysninger fra din konto er blevet videregivet. Det er ikke resultatet af noget, som du har gjort, og du behøver ikke at gøre noget."

Amazon oplyser til Bloomberg, at det drejer sig om flere medarbejdere, men den Seattle-baserede it-gigant, ønsker hverken at oplyse, hvor mange medarbejdere, der er blevet opsagt, eller hvor mange kunder, som er berørt.

Læs også: AWS lukker og slukker for den sidste af 7.500 Oracle-servere: Se hvordan medarbejderne fejrer det med jubel og champagne her

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job