Forbrugerådet anmelder en række populære dating apps til Datatilsynet

Flere populære apps bør granskes af Datatilsynet, mener Forbrugerrådet Tænk, der peger på, at deres opsamling af brugernes data kan være i strid med GDPR.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Sine Fiig Læssøesgade 14,bagh.3sal 2200 København N. mail:fotograf@sinefiig.dk mobil:21492627 / Sine Fiig)

Tirsdag har Forbrugerrådet Tænk sendt et brev til Datatilsynet, hvor man opfordrer myndigheden til at se nærmere på en række apps.

Organisationen mener nemlig, at de populære apps bryder persondataforordningen, og dermed bør Datatilsynet se nærmere på deres praksis med at indsamle persondata.

Opfordringen kommer efter, at det norske forbrugerråd, Forbrukerrådet, har set nærmere på en række apps, som man mener ikke lever op til GDPR.

Det er blevet til en rapport med navnet 'out of control', der sætter fokus på virksomhedernes indsamling af brugerdata.

Det drejer sig blandt andet om Grindr, der er en dating-app for homoseksuelle, samt om en række online annoncebureauer.

Virksomheder mangler hjemmel

Derfor har Forbrugerrådet Tænk valgt at følge eksemplet fra sine norske
kollegaer og anmelde virksomhederne i rapporten til det danske
Datatilsyn fordi de også operere i Danmark.

"Et stort antal virksomheder indsamler og udnytter systematisk
personoplysninger på et tvivlsomt og/eller potentielt ugyldigt juridisk
grundlag og i hvert fald uden forbrugernes viden og mulighed for
kontrol," skriver forbrugerrådet i brevet til Datatilsynet.

Forbrugerrådet lægger særligt vægt på, at virksomhederne indsamler særlige kategorier af personoplysninger uden at indhente gyldigt samtykke, og at de samtidig ikke har en gyldig grund til at indsamle netop de data.

"Virksomhederne ikke opfylder betingelserne for at anvende legitim interesse som gyldig hjemmel til behandling, fordi der er tale om en meget omfattende form for databehandling, indeholdende meget personlige oplysninger såsom seksualitet samt lokation," skriver Forbrugerrådet Tænk.

Ifølge rapporten er det umuligt for forbrugerne at undgå den omfattende app-profilering som virksomhederne bag udfører.

Derudover får forbrugerne ikke den nødvendige viden, når de tager appen i brug til at man kan træffe et oplyst valg, mener de to skandinaviske forbrugerorganisationer.

Foruden Grindr har den norske forbrugerorganisation også set nærmer på datingapps som Tinder og Happn.

Fælles europæisk løsning

Problemet er dog ikke isoleret til de virksomheder, der er nævnt i den norske rapport.

Det er blandt andet derfor, at Forbrugerrådet Tænk opfordrer Datatilsynet til at se nærmere på sagen og samtidig arbejde for en fælles løsning i hele EU.

"Selv hvis forbrugerne havde omfattende viden om, hvordan annonceindustrien fungerer, ville muligheden for at stoppe eller kontrollere udnyttelsen af personoplysninger være meget begrænset," skriver forbrugerrådet og fortsætter:

"Antallet og kompleksiteten af aktører i er svimlende stort, og derfor findes der ingen reelle muligheder for, at forbrugerne kan gøre modstand eller på anden måde beskytte sig selv."

Du kan læse hele rapporten på Forbrukerrådet hjemmeside.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS