E-boks nedsætter taskforce med driftsleverandøren KMD efter flere kæmpe-nedbrud

E-Boks har døjet med tekniske problemer flere dage i træk. Det har nu fået selskabet, der står bag Digital Post, til at nedsætte en taskforce bestående af folk fra e-Boks og KMD, der er selskabets driftsleverandør. Se her, hvad der er gået galt.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om e-Boks' nye taskforce
  • Hvilke problemer, der har ramt selskabets systemer
  • Hvor mange dage driftsforstyrrelserne er stået på
522
2:45 min
E-Boks har været ramt af en kavalkade af tekniske udfordringer den seneste uges tid.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S