E-boks nedsætter taskforce med driftsleverandøren KMD efter flere kæmpe-nedbrud

E-Boks har døjet med tekniske problemer flere dage i træk. Det har nu fået selskabet, der står bag Digital Post, til at nedsætte en taskforce bestående af folk fra e-Boks og KMD, der er selskabets driftsleverandør. Se her, hvad der er gået galt.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om e-Boks' nye taskforce
  • Hvilke problemer, der har ramt selskabets systemer
  • Hvor mange dage driftsforstyrrelserne er stået på
522
2:45 min
E-Boks har været ramt af en kavalkade af tekniske udfordringer den seneste uges tid.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS