Jeff Bezos beskyldes for at bryde indisk lovgivning: Tilbyder en milliard dollar til at bringe indiske forretninger online

Amazon har været kritiseret for at benytte ufine forretningsmetoder i Indien, der skader lokale forretninger. Som modtræk tilbyder Jeff Bezos nu at investere en milliard dollar i at få de indiske købmænd online.

Artikel top billede

Amazon med Jeff Bezos i spidsen har været på charmeoffensiv i Indien.

Iført traditionel indisk beklædning har Amazon-topchefen tilbudt at investere en milliard dollar i at få lokale, indiske forretninger online.

Tilbuddet kommer i kølvandet på en stærk kritik af Amazon, der har været beskyldt for at bryde indisk lovgivning ved at give store rabatter og diskriminere mindre forretninger ved at promovere store spillere.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Denne uge har den indiske konkurrencekommission indledt en undersøgelse af eventuelle brud på konkurrencereglerne.

Læs også: Amazon fyrer medarbejdere for at lække kunders e-mail-adresser og telefonnumre

Tilbuddet fra Jeff Bezos går på at opføre digitale centre i 100 indiske byer, der skal hjælpe lokale forretninger med at sælge varer online. Derudover tilbyder tech-giganten hjælp til markedsføring og support.

Den samlede investering på én milliard dollar vil således føre til, at 10 millioner indiske forretninger kommer online og muliggøre eksport for 10 milliarder dollar frem til 2025, skriver nyhedsbureauet.

Budskabet blev overleveret af Jeff Bezos selv ved et større event i den indiske hovedstad New Delhi, hvor 3.000 lokale forretninger var præsenteret.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S