Jeff Bezos beskyldes for at bryde indisk lovgivning: Tilbyder en milliard dollar til at bringe indiske forretninger online

Amazon har været kritiseret for at benytte ufine forretningsmetoder i Indien, der skader lokale forretninger. Som modtræk tilbyder Jeff Bezos nu at investere en milliard dollar i at få de indiske købmænd online.

Artikel top billede

Amazon med Jeff Bezos i spidsen har været på charmeoffensiv i Indien.

Iført traditionel indisk beklædning har Amazon-topchefen tilbudt at investere en milliard dollar i at få lokale, indiske forretninger online.

Tilbuddet kommer i kølvandet på en stærk kritik af Amazon, der har været beskyldt for at bryde indisk lovgivning ved at give store rabatter og diskriminere mindre forretninger ved at promovere store spillere.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Denne uge har den indiske konkurrencekommission indledt en undersøgelse af eventuelle brud på konkurrencereglerne.

Læs også: Amazon fyrer medarbejdere for at lække kunders e-mail-adresser og telefonnumre

Tilbuddet fra Jeff Bezos går på at opføre digitale centre i 100 indiske byer, der skal hjælpe lokale forretninger med at sælge varer online. Derudover tilbyder tech-giganten hjælp til markedsføring og support.

Den samlede investering på én milliard dollar vil således føre til, at 10 millioner indiske forretninger kommer online og muliggøre eksport for 10 milliarder dollar frem til 2025, skriver nyhedsbureauet.

Budskabet blev overleveret af Jeff Bezos selv ved et større event i den indiske hovedstad New Delhi, hvor 3.000 lokale forretninger var præsenteret.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S