USA dropper straftold på kinesisk elektronik efter ny aftale: Kommende forhandlinger skal handle om cybersikkerhed

Ny handelsaftale mellem USA og Kina betyder, at USA fjerner straftold på blandt anmdet kinesiske computere, mobiltelefoner, konsoller, skærme og andet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Med ny handelsaftale mellem USA og Kina dropper USA nu sin straftold på 10 procent, som ellers blev indført i midten af december på en lang række kinesisk-producerede produkter.

Straftolden blev dengang lagt på blandt andet computere, mobiltelefoner, spil-konsoller, computer-skærme og lignende.

Den nåede aldrig at blive effektueret, inden den nu bliver slettet. Det betyder, at de amerikanske forbrugere ikke kommer til at opleve, at de kinesiske produkter pludselig bliver ramt af prisstigninger.

Med den nye aftale - som du finder i sin helhed her - forpligter USA og Kina sig også til at respektere hinandens intellektuelle rettigheder - ikke mindst inden for teknologi - ligesom der åbnes for forskellige former for gensidige investeringer i de to lande.

Netop de intellektuelle rettigheder har været et vigtigt område for USA, og den nye aftale vil gøre det nemmere at identificere og straffe krænkelser af intellektuelle rettigheder og pirateri, hedder det.

Aftalen betyder desuden, at Kina åbner døren mere eller mindre for amerikanske leverandører af elektroniske betalinger som Visa og Mastercard.

Forude venter nu anden halvdel af forhandlingerne. Her vil fokus blandt andet blive lagt på cybersikkerhed.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S