USA dropper straftold på kinesisk elektronik efter ny aftale: Kommende forhandlinger skal handle om cybersikkerhed

Ny handelsaftale mellem USA og Kina betyder, at USA fjerner straftold på blandt anmdet kinesiske computere, mobiltelefoner, konsoller, skærme og andet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Med ny handelsaftale mellem USA og Kina dropper USA nu sin straftold på 10 procent, som ellers blev indført i midten af december på en lang række kinesisk-producerede produkter.

Straftolden blev dengang lagt på blandt andet computere, mobiltelefoner, spil-konsoller, computer-skærme og lignende.

Den nåede aldrig at blive effektueret, inden den nu bliver slettet. Det betyder, at de amerikanske forbrugere ikke kommer til at opleve, at de kinesiske produkter pludselig bliver ramt af prisstigninger.

Med den nye aftale - som du finder i sin helhed her - forpligter USA og Kina sig også til at respektere hinandens intellektuelle rettigheder - ikke mindst inden for teknologi - ligesom der åbnes for forskellige former for gensidige investeringer i de to lande.

Netop de intellektuelle rettigheder har været et vigtigt område for USA, og den nye aftale vil gøre det nemmere at identificere og straffe krænkelser af intellektuelle rettigheder og pirateri, hedder det.

Aftalen betyder desuden, at Kina åbner døren mere eller mindre for amerikanske leverandører af elektroniske betalinger som Visa og Mastercard.

Forude venter nu anden halvdel af forhandlingerne. Her vil fokus blandt andet blive lagt på cybersikkerhed.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Senior Business Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks