USA dropper straftold på kinesisk elektronik efter ny aftale: Kommende forhandlinger skal handle om cybersikkerhed

Ny handelsaftale mellem USA og Kina betyder, at USA fjerner straftold på blandt anmdet kinesiske computere, mobiltelefoner, konsoller, skærme og andet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Med ny handelsaftale mellem USA og Kina dropper USA nu sin straftold på 10 procent, som ellers blev indført i midten af december på en lang række kinesisk-producerede produkter.

Straftolden blev dengang lagt på blandt andet computere, mobiltelefoner, spil-konsoller, computer-skærme og lignende.

Den nåede aldrig at blive effektueret, inden den nu bliver slettet. Det betyder, at de amerikanske forbrugere ikke kommer til at opleve, at de kinesiske produkter pludselig bliver ramt af prisstigninger.

Med den nye aftale - som du finder i sin helhed her - forpligter USA og Kina sig også til at respektere hinandens intellektuelle rettigheder - ikke mindst inden for teknologi - ligesom der åbnes for forskellige former for gensidige investeringer i de to lande.

Netop de intellektuelle rettigheder har været et vigtigt område for USA, og den nye aftale vil gøre det nemmere at identificere og straffe krænkelser af intellektuelle rettigheder og pirateri, hedder det.

Aftalen betyder desuden, at Kina åbner døren mere eller mindre for amerikanske leverandører af elektroniske betalinger som Visa og Mastercard.

Forude venter nu anden halvdel af forhandlingerne. Her vil fokus blandt andet blive lagt på cybersikkerhed.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S