Test: Dejlige detaljer og sløje svipsere: Lenovos store Thinkbook-sats virker lidt personlighedsforstyrret

Computerworld tester: Lenovo vil kreere en helt ny kategori af bærbare maskiner med 'Thinkbook'. Resultatet overbeviser kun på visse punkter.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få et overblik over, hvad der gør Lenovos nye Thinkbook-serien til noget særligt
  • Få Computerworlds dom over den nye laptop
914
4:45 min
Har man en vindende opskrift, er det fristende ikke at pille ved den.

Når man har et hit, skal man være nøjsom med at pille ved den grundlæggende opskrift, hvilket pc-producenten Lenovo også er med erhvervslivets favorit-brand: ThinkPad.

På den anden side, bliver verden jo ved med at udvikle sig. Eksempelvis har Lenovo også en vifte af Ideapad-produkter tænkt til forbrugerne, som der evigt afprøves nye koncepter og former med, eksempelvis med Yoga-modellerne og deres 360-graders hængsler eller dobbeltskærmede størrelser.

Men når man nu ikke rigtig tør satse for meget med ThinkPad-brandet, kan man jo i stedet forsøge sig med en helt ny familie af produkter, som skal adressere den del af markedet, der falder i mellem de bundseriøse ThinkPads og de forbrugerorienterede IdeaPads.

Serien hedder Thinkbook, og jeg har haft fornøjelsen at afprøve satset den seneste måneds tid.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Application Security Specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S