Test: Dejlige detaljer og sløje svipsere: Lenovos store Thinkbook-sats virker lidt personlighedsforstyrret

Computerworld tester: Lenovo vil kreere en helt ny kategori af bærbare maskiner med 'Thinkbook'. Resultatet overbeviser kun på visse punkter.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få et overblik over, hvad der gør Lenovos nye Thinkbook-serien til noget særligt
  • Få Computerworlds dom over den nye laptop
914
4:45 min
Har man en vindende opskrift, er det fristende ikke at pille ved den.

Når man har et hit, skal man være nøjsom med at pille ved den grundlæggende opskrift, hvilket pc-producenten Lenovo også er med erhvervslivets favorit-brand: ThinkPad.

På den anden side, bliver verden jo ved med at udvikle sig. Eksempelvis har Lenovo også en vifte af Ideapad-produkter tænkt til forbrugerne, som der evigt afprøves nye koncepter og former med, eksempelvis med Yoga-modellerne og deres 360-graders hængsler eller dobbeltskærmede størrelser.

Men når man nu ikke rigtig tør satse for meget med ThinkPad-brandet, kan man jo i stedet forsøge sig med en helt ny familie af produkter, som skal adressere den del af markedet, der falder i mellem de bundseriøse ThinkPads og de forbrugerorienterede IdeaPads.

Serien hedder Thinkbook, og jeg har haft fornøjelsen at afprøve satset den seneste måneds tid.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job