Computerworld mener: Det er kompleksiteten, der for alvor tvinger dig i knæ

Computerworld mener: Diskussionen om it-sikkerhed har måske for længe handlet om statsstøttede hackere og målrettede angreb, der vil stjæle dine forretningshemmeligheder.

Artikel top billede

(Foto: Jens Møller Nielsen)

Sæt dig godt til rette. Læn dig tilbage. Lad tankerne flyde lidt over 10 år tilbage til 2009.

Barack Obama var præsident, Lady Gaga hittede med Poker Face, og Microsoft udgav, under ledelse af CEO Steve Ballmer, Windows 7.

Som du måske husker, blev styresystemet hurtigt en stor succes.

Så stor en succes, at 11 procent af Computerworld.dk-brugerne i dag fortsat anvender Windows 7 mere end 10 år efter lanceringen.

Det kan der være mange grunde til.

Måske er Windows 7-brugerne fortsat lettede over at få et system, der virker efter Vista-fiaskoen – eller måske er det rygterne om Windows 8’s komplet vanvittige brugerinterface, der siden 2009 har fastfrosset dem i opgraderingsfrygt.

Eller også har it-afdelingen besluttet, at de ældre systemer er gode nok.

Er du en af de 11 procent?

Måske er du derfor en del af de 11 procent, som besøger Computerworld fra en pc med et forældet og derfor ofte usikkert system.

Udfordringen er, at Windows 7 ofte kun er toppen af isbjerget. Resten er som bekendt gemt under havoverfladen.

Gemt, glemt og ikke patchet.

Derfor scorede zombie-softwaren på de gamle legacy-systemer også en velfortjent andenplads i sikkerhedsfirmaets Sophos nylige undersøgelse af, hvad nordiske virksomheder ser som den største trussel.

Samme undersøgelse viser desuden, at manglen på kvalificeret arbejdskraft ses som en af de største barrierer for at etablere det nødvendige sikkerhedsniveau.

Brug løsningen fra teenageværelset

Løsningen på de to problemer er det samme som også virker på de fleste teenageværelser: Ryd op. Og ryd op nu.

Diskussionen om it-sikkerhed har måske for længe handlet om statsstøttede hackere og målrettede angreb, der vil stjæle dine forretningshemmeligheder.

Men sandheden er måske nærmere, at godt nok er hackere slemme, men det er kompleksiteten, der for alvor tvinger dig i knæ.

Det er kompleksiteten, der forhindrer dig i at få patchet, der forhindrer dig i at opgradere og som kræver flere sikkerhedsfolk og flere og flere lag af sikkerhedsløsninger.

Opgøret med den accelererende it-kompleksitet er ikke en sikkerhedsopgave.

Det er en ledelsesopgave.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos