Derfor bliver Capgemini nu hovedsponsor for dansk e-sportshold

Capgemini Danmark har netop underskrevet en helt ny hovedsponsoraftale med e-sportsholdet North. Men hvad får det franskejede it-konsulenthus ud af sådan en aftale?

Artikel top billede

Det franske it-konsulenthus Capgemini indgået en ny aftale om at blive hovedsponsor for det danske e-sportshold North.

Det oplyser North og Capgemini i en pressemeddelelse.

Capgimini ønsker ifølge dagbladet Børsen ikke at oplyse aftalens størrelse, men direktøren for Capgemini Danmark, Claus Rydkjær, oplyser til avisen, at formålet med sponsoratet er at styrke virksomhedens i kampen om den højtkvalificerede arbejdskraft.

"I mange af de segmenter vi rekrutterer i, er der stort fokus på e-sport. Vores samarbejde har i høj grad været med til at skabe noget opmærksomhed omkring vores virksomhed, som vi kan aflæse i volumen af ansøgninger,” siger han til Børsen.

Capgeminis nye sponsoraftaler er en opgradering af en tidligere sponsoraftale, og Kasper Hemmingshøj der er rekrutteringschef i it-huset, har tidligere oplyst til Computerworld, at antallet af uopfordrede ansøgninger til selskabet steg med 35 procent efter at sponsoraftalen blev indgået.

Læs mere: Efter sponsoraftale med e-sportshold er antallet af uopfordrede ansøgere eksploderet hos it-konsulenthus

Computerspillere er attraktive medarbejdere

Hos brancheorganisationen Dansk Erhverv deler man ifølge Børsen også vurderingen af, at e-sport kan være et vigtigt redskab i rekrutteringen af it-professionelle.

Janus Sandsgaard, der chef for it- og digitaliseringen i brancheorganisationen fremhæver i den forbindelse, at computerspillere på eliteniveau ofte besidder kompetencer som samarbejde, strategi og evnen til at fokusere, som også kan være vigtige for erhvervslivet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS