Frankrig med klar besked til USA: Støt en global digital skat ellers bliv I ramt af bøderegn

Den franske regering håber, at den kan overtale USA til at bakke op om en ny global digital skat, selvom det ventes at skatten især vil ramme amerikanske it-giganter.

Artikel top billede

Det er i USA’s klare interesse at bakke op om en global digital skat.

Sådan lyder den franske regerings råd ifølge nyhedsbureauet Reuters til USA, som indtil nu har været modstander af en digital skat, som især vil ramme de store amerikanske it-virksomheder.

Men ifølge den franske regering risikerer amerikanske virksomheder i stedet at blive ramt af en sand myriade af lokale skatter på digitale virksomheder, hvis ikke landets bakker op om en fælles global digital skat.

Verdensledere samles til stort møde

Den franske melding kommer op til, at World Economic Forum i næste uge løber af stablen i den schweiziske by Davos.

Her mødes stats- og regeringschefer og førende erhvervsledere hvert år for at diskutere verdens mest presserende problemer

I den forbindelse ønsker den franske finansminister Bruno Le Maire at USA giver sin støtte til ideen om en global skattereform.

Samtidig ønsker Frankrig, at USA løfter en rækker sanktioner på fransk champagne, ost og eksklusive håndtasker, som blev indført som gengældelse for at Frankrig tidligere på året indførte sin egen digitale skat.

”Det forslag der ligger på bordet nu er den rette løsning, og vi er ikke langt fra en løsning. I de kommende dage vil bede vores amerikanske venner om at tage de sidste skridt,” lød det ifølge Reuters for nylig fra Bruno Le Maire.

Læs også: Macron presser USA: “De digitale giganter er asociale og bidrager ikke til fællesskabet”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job