Macron presser USA: “De digitale giganter er asociale og bidrager ikke til fællesskabet”

Den franske præsident presser på for at USA til at hjælpe med at få indført en global skat på digitale tjenester. De amerikanske techgiganter betaler alt for lidt i skat, siger han forud for G7-topmødet i Frankrig.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den franske præsident Macron har set sig gal på de digitale giganter som Google, Facebook og Amazon.

Han mener kort sagt, at de smyger sig uden om ansvaret for at bidrage til fællesskabet, og det ikke er godt for nogen.

Heller ikke for de amerikanske arbejdere.

Det siger han til Reuters forud for det planlagte G7-topmøde i Frankrig, som foregår i Biarritz 24. til 26. august.

G7-mødet samler ledere fra USA, Canada, Frankrig, Tyskland, Italien, Japan, Storbritanien og EU.

Macron kritiserer, at de digitale giganter bogfører indtægter i skattely-lande som Irland og Luxemborg.

Han mener, det er et spørgsmål om social retfærdighed, at selskaberne bliver omfattet af en universel skat for digitale serviceydelser.

EU har hidtil været ude af stand til at blive enige om en beskatning af digitale serviceydelser, så det franske parlament har i juli på egen hånd indført en skat på tre procent af omsætningen for digitale services i Frankrig.

Skatten gælder for virksomheder med over 25 millioner Euro i omsætning i Frankrig og over 750 millioner Euro i global omsætning.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT Cyber- og Sikkerhedmedarbejder for Kommando og Kontrol Systemer

    Københavnsområdet

    SEGES Innovation

    IT-projektleder med teknisk indsigt

    Midtjylland

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S