Apple topchef efterspørger nye skatteregler: "Jeg skal være den sidste til at sige, at det nuværende system er perfekt"

Der er brug for en ny model til at beskatte it-giganter, mener Apples topchef Tim Cook, der peger på at systemet åbenlyst ikke er perfekt.

Artikel top billede

Apples øverste topchef Tim Cook, mener at der er et åbenlyst problem med skattereglerne for verdens største it-virksomheder.

Derfor bør man se på, hvordan man kan strikke et mere fair system sammen, lyder det fra den amerikanske topchef.

Det skriver Reuters.

Opfordringen kommer efter, at OECD har påpeget, at de nuværende internationale skattereglerne er blevet presset til grænsen af globale it-giganter som eksempelvis Apple.

"Jeg tror alle ved, at det er nødvendigt at give de nuværende regler et eftersyn. Jeg skal være den sidste til at sige, at det nuværende system er perfekt," siger Tim Cook ifølge nyhedsbureauet.

"Det er meget komplekst at beskatte multinationale... Vi har desperat brug for at det er fair," forklarer Apple-direktøren.

Dømt til at betale 14 milliarder dollar i skat

Den amerikanske it-gigant har også haft sine problemer med særligt de europæiske skattemyndigheder.

Den irske stat og Apple er blevet idømt at betale 13 milliarder euro eller hvad der svarer til lige under 100 milliarder kroner, i skat til den irske stat.

Den irske stat har dog valgt at anke sagen til EU-domstolen, da den ikke mener, at Apple betaler for lidt i skat.

Ankesagen ventes at blive taget op i september.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS