Forsinket it-projekt hos Nordea kan gå udover kundetilfredsen

Kunder hos Nordea er mindst tilfredse med deres mobil- og netbank. Det kan hænge sammen, at et storstilet it-projekt i Nordea er blevet forsinket.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Nordeas kunder er mindre tilfredse med deres mobil- og netbank end kunder hos konkurrenterne, viser en ny måling fra Voxmeter, skriver Børsen.

Ifølge avisen skal årsagen til det muligvis findes i, at et stortstilet nyt it-projekt om at etablere en ny kernebankplatform er forsinket.

Således er det kun to af it-projektets 16 opsatte mål, som indtil videre er blevet indfriet.

Lars Krull, der er seniorrådgiver på Aalborg Universitet, mener, at det er sandsynligt, at der er sammenhæng mellem de to ting

"Nordea har ikke fokuseret på it. Det har de ikke gjort, i tiltro til at de har fokuseret på deres store projekt, der skulle løse deres it-problemer for dem," siger Lars Krull til Børsen.

Projektet skulle være færdig i 2019, men for nylig kunne Børsen fortælle, at Nordea havde udskudt projektet til 2020.

Systemet er leveret af software-selskabet Temenos og har været under udvikling siden 2016. Det menes at den samlede regning for systemet løber op i ni milliarder dollar.

Læs også:
Morgen-briefing: Nordeas mobilbank og netbank får klø af kunderne / 3 ser frem til at blive trediestørst / Netflix fik 8,7 millioner nye kunder i butikken i fjerde kvartal

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos