Teleselskabet 3 fortsætter fremgangen: Fik 18.000 nye kunder i det seneste kvartal

I 2019 har 3 fået 92.000 nye kunder. De 18.000 kom i det seneste kvartal.

Artikel top billede

(Foto: PR /Jacobs Schorring)

I de sidste tre måneder af 2019 fik teleselskabet 3 18.000 nye kunder, og dermed rundede selskabet 92.000 nye kunder i hele 2019.

Det oplyser 3, der netop har offentliggjort sit regnskab for fjerde kvartal af 2019.

I 2019 har selskabet haft en kundefremgang på 7 procent, og det samlede kundetal i Danmark lyder nu på 1.423.000 kunder.

Fortsætter udviklingen kan 3 sandsynligvis inden længe overhale Telia, der i dag er Danmarks tredjestørste teleselskab. I tredje kvartal af 2019 havde Telia 1.429.000 kunder.

”Det er en fornøjelse at kunne se tilbage på et 2019, hvor 3 i Danmark nåede i mål som forventet, og vi nærmer os de 1,5 millioner danske kunder. Det giver os et stærkt afsæt for 2020, som vi også har indledt med en perlerække af gode aktiviteter. Nemlig lanceringen af et stærkt marketingunivers til privatmarkedet, en udvidelse af 3LikeHome og et datadelingskoncept til mindre virksomheder, som vi har høje forventninger til. Vi er den eneste operatør i branchen, som kontinuerligt lykkes med at tiltrække nye kunder, og det skal vi blive ved med,” siger Morten Christiansen, administrerende direktør for 3 Skandinavien, ifølge en pressemeddelelse.

3 kom desuden ud af fjerde kvartal med en omsætning på 789 millioner kroner, hvilket er en fremgang i forhold til fjerde kvartal i 2018, hvor omsætning lød på 719 millioner kroner.

Driftsresultatet før afskrivninger landede på 211 millioner kroner mod 137 millioner i samme kvartal året før.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS