3-direktør jagter Telenor og Telia: Vil være Danmarks næststørste teleselskab

Teleselskabet 3 vil ikke stiller sig tilfreds med at overhale Telia, der i dag er landets tredjestørste teleselskab.

Artikel top billede

(Foto: PR /Jacobs Schorring)

I Danmark kan teleselskabet 3 være på vej til at overhale Telia, som Danmarks tredjestørste mobilselskab. Med et aktuelt kundetal på 1.423.000 millioner er der kun 5.000 kunder, der adskiller de to selskaber.

Men i et interview med it-mediet Itwatch slår 3’s skandinaviske direktør Morten Christiansen fast, at han ikke er tilfreds en tredjeplads.

Målet er ifølge ham andenpladsen.

"Det er givet, at vi bliver nummer tre, vi går nu efter at blive nummer to. Det er målet. Det er dejligt at jagte," siger han til Itwatch.

Det fremgår af 3’s kvartalsregnskab, at selskabet alene i det seneste kvartal fik teleselskabet 3 18.000 nye kunder, og i hele 2019 fik selskabet 92.000 nye kunder. Det betyder, at selskabet i 2019 havde en kundefremgang på 7 procent.

Derudover kom 3 ud af fjerde kvartal med en omsætning på 789 millioner kroner. Det er en fremgang på 72 millioner i forholdet til samme kvartal år før.

Læs også:
Teleselskabet 3 fortsætter fremgangen: Fik 18.000 nye kunder i det seneste kvartal

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks