3-direktør jagter Telenor og Telia: Vil være Danmarks næststørste teleselskab

Teleselskabet 3 vil ikke stiller sig tilfreds med at overhale Telia, der i dag er landets tredjestørste teleselskab.

Artikel top billede

(Foto: PR /Jacobs Schorring)

I Danmark kan teleselskabet 3 være på vej til at overhale Telia, som Danmarks tredjestørste mobilselskab. Med et aktuelt kundetal på 1.423.000 millioner er der kun 5.000 kunder, der adskiller de to selskaber.

Men i et interview med it-mediet Itwatch slår 3’s skandinaviske direktør Morten Christiansen fast, at han ikke er tilfreds en tredjeplads.

Målet er ifølge ham andenpladsen.

"Det er givet, at vi bliver nummer tre, vi går nu efter at blive nummer to. Det er målet. Det er dejligt at jagte," siger han til Itwatch.

Det fremgår af 3’s kvartalsregnskab, at selskabet alene i det seneste kvartal fik teleselskabet 3 18.000 nye kunder, og i hele 2019 fik selskabet 92.000 nye kunder. Det betyder, at selskabet i 2019 havde en kundefremgang på 7 procent.

Derudover kom 3 ud af fjerde kvartal med en omsætning på 789 millioner kroner. Det er en fremgang på 72 millioner i forholdet til samme kvartal år før.

Læs også:
Teleselskabet 3 fortsætter fremgangen: Fik 18.000 nye kunder i det seneste kvartal

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura