Efter opkøbstilbud: Xerox vil udskifte hele HP’s bestyrelse

Xerox bejlerier til HP-aktionærer fortsætter. Nu ønsker selskabet udskifte hele den bestyrelse hos HP, der i november afviste et opkøbstilbud fra Xerox.

Artikel top billede

Xerox ønsker nu at erstatte hele HP’s bestyrelse, og har derfor opstillet sine egne 11 kandidater til bestyrelsen.

Det oplyser Xerox i en meddelelse på selskabets hjemmeside.

Det seneste træk fra Xerox kommer kort tid efter, at den selvsamme HP-bestyrelse takkede nej til et opkøbstilbud fra netop Xerox.

”Aktionærer i HP har oplyst os om, at de mener at vores opkøbstilbud ville tilføre HP en enorm værdi, og det er årsagen til, at vi står klar med 24 milliarder dollar i bindende finansiering og en række højt kvalificerede kandidater,” siger John Visentin, administrerende direktør og næstformand for Xerox.

Læs også: Xerox indleder opkøbsforsøg på HP Inc: Tilbyder knap 210 milliarder kroner for selskabet - HP i tænkeboks

Vil være bedre tjent med ny bestyrelse

Han oplyser desuden, at han mener at HP’s aktionærer vil være bedre tjent med en række ny uafhængige bestyrelsesmedlemmer, der ifølge ham vil være i stand til at realisere de synergier, der vil forbundet med at forene Xerox og HP.

Nyheden om Xerox opkøbstilbud kom for dagen i starten af november, hvor Xerox i første omgang tilbød 210 milliarder kroner for den amerikanske koncern. Efterfølgende har Xerox truet med en fjendtlig overtagelse af HP.

Læs også: Xerox truer med fjendtlig overtagelse af HP Inc: Vil opkøbe aktier direkte fra aktionærerne, hvis ikke HP siger ja til at lade sig sælge

Annonce

DHI A/S

Senior Software Developer - Backend

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

BI Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S