Xerox truer med fjendtlig overtagelse af HP Inc: Vil opkøbe aktier direkte fra aktionærerne, hvis ikke HP siger ja til at lade sig sælge

Xerox truer med at indlede et fjendtligt overtagelsesforsøg af den langt større konkurrent HP inc, efter HP fornylig afviste Xerox’ opkøbstilbud.

Artikel top billede

Xerox truer med at indlede et fjendtligt overtagelsesforsøg at HP Inc, som fornylig afviste det overtagelses-tilbud, som Xerox har givet på HP.

Xerox har tilbudt 210 milliarder kroner - 22 dollar per aktie - for HP Inc, men HP’s bestyrelse mener, at prisen ‘kraftigt undervurderer’ selskabets værdi.

Den vil kort og godt have flere penge for selskabet.

Det kan du læse mere om her: HP siger nej til opkøbstilbud fra Xerox: Men er åben for fusion og vil forhandle

Men Xerox afviser. Herfra er meldingen, at man vil indlede et fjendtligt overtagelses-forsøg, hvis ikke HP Inc senest med udgangen af næste uge accepterer tilbuddet, skriver Financial Times.

Det vil i givet fald betyde, at Xerox vil henvende sig direkte til HP’s aktionærer uden om bestyrelse og ledelse med et tilbud om at købe deres aktier for den pågældende pris.

Xerox meddeler ifølge avisen, at selskabet er ‘opsat på hurtigt at følge op på den foreslåede overtagelse af HP med henblik på fuldførelse. Vi ser ingen grund til yderligere forsinkelse.’

Financial Times fortæller, at der er ‘udtalt lyst’ på begge sider til at finde en måde at fusionere de to selskaber på.

De to selskaber opererer i hver sin ende af markedet: Xerox producerer og udlejer store printere og kopimaskiner til primært erhvervslivet, mens HP producerer små printere til hjemmene, hvor langt størstedelen af omsætningen hentes hjem på salg af printerblæk.

Samtidig er HP verdens næstsstørste pc-producent kun overgået af Lenovo.

Kæmpe nedskæring

Det er blot en måned siden, at HP Inc meddelte, at 16 procent af medarbejderne skulle fyres.

Det kan du læse mere om her: Her er grundene til at HP Inc vil skille sig af med hver syvende medarbejder - 'markante beslutninger' på vej.

Også andre af de store printer-selskaber kigger ind i et faldende marked. Det tæller selskaber som Canon, Konica Minolta og andre.

Typisk ansporer en sådan markedsituation netop til overvejelser om konsolideringer blandt spillerne.

Læs også:

HP siger nej til opkøbstilbud fra Xerox: Men er åben for fusion og vil forhandle

Frygtet superinvestor kan gennemtvinge fusion mellem Xerox og HP - sidder på hidtil hemmeligholdt aktiepost

Xerox indleder opkøbsforsøg på HP Inc: Tilbyder knap 210 milliarder kroner for selskabet - HP i tænkeboks

Læses lige nu

    Region Midtjylland

    IT-specialist til regionskliniksystemerne

    Midtjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Senior Data Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job